Без мобилни телефони или електронни устройства под ръка. Около огъня има десетки хиляди, които играят хора. Става въпрос за Фестивала на фолклорната носия в Жеравна, който се проведе между 18 и 20 август.
Фестивалът е международен и се организира всяка година от 2008 г. насам. Той се провежда при определени условия.
На територията на фестивала не се разрешава използването на видео камери и мобилни телефони, а посетителите се допускат единствено ако са облечени в носия.
Според организаторите през 2023 г. са дошли близо 25 000 души, което превръща изданието от тази година в най-посещаваното, откакто съществува фестивалът.
На един хълм близо до събитието Евгени Чакъров разказва, че за него то е „най-българското нещо в България“.
Той твърди, че частите на носията му са събирани в продължение на няколко години. Накрая излиза, че тя му е струвала близо 2000 долара.
Чакъров е от Варна, но е избрал традиционна македонска носия. „Тя ми е най-любимата от всички народни носии“, казва той.
Освен ограниченията за храна, снимачна и мобилна електроника, забранена е и употребата на пластмаса.
Организаторите на фестивала казват, че всички, които искат да присъстват, трябва да се подготвят за „пълно откъсване за три дни от цивилизацията".
Събитията от фестивала траят три дни. Те включват конкурс за автентична носия, както и представление на нестинари.
Кулминацията настъпи вечерта на 19 август със запалването на огромен огън.
Хиляди хора, хванати за ръце, танцуваха традиционни български хора до малко след 22 ч., когато последва факелно шествие. С него се отдава почит към загиналите за свободата на България. В края на шествието всички факли се хвърлят в огъня.
Валентин Василев, който е заедно с приятелката си Лиляна Тванова, споделя, че масовото хоро около огъня е невероятно изживяване, което само фестивалът в Жеравна може да предложи.
Да е хванат за ръце с хиляди непознати по време на танца на огъня, Василев описва като да бъде "част от енергийна верига, която стига чак до нашите предци".