В държавния газов доставчик „Булгартрансгаз“ са работили или работят над 30 души, свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи. Това се казва в новото разследване на „Антикорупционния фонд“ (АКФ) „Газ, Роднина Милиционер“.
То идва, след като през ноември организацията публикува друго разследване, в което разкри, че „Булгартрансгаз“ се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото хранилище „Чирен“, което е стратегически обект от национално и европейско значение.
Разкритията дойдоха, след като няколко месеца по-рано Европейската прокуратура започна разследване на проекта за газовото разширяване на стойност общо 400 млн. лв., започнато докато „Булгартрансгаз“ е ръководена от настоящия служебен министър на енергетиката Владимир Малинов.
Фирмата, която печели проекта, но после се отказва и дължи не са изисканите от „Булгартрансгаз“ неустойки, е строителната компания „Главболгарстрой“. Тя е един от най-големите изпълнителни на инфраструктурни проекти, възлагани от държавата.
Освен с партии и контролни органи, настоящи служители на държавната фирма са свързани и със строителната фирма.
„Втората част на разследването предлага възможни отговори на въпроса „Защо липсват категорични действия в защита на публичния интерес?“, пише още АКФ.
Вижте също Радев, Ердоган и 1 милион на ден. Какво не е наред с газовия договор с "Боташ"Свободна Европа изпрати въпроси до Министерството на енергетиката за разкритията на АКФ, но до публикуването на на материала не получихме отговори.
Надзорният съвет до ГЕРБ и Путин
Според разследването две от назначенията в надзорния съвет на „Булгартрансгаз“, които будят сериозно притеснение, са тези на Александър Каназирски и Кирил Георгиев.
„Един от членовете на надзорния орган - Александър Христов Каназирски, съставя програмата за визитата в София през април 2013 г. на Александър Бабаков, специален пратеник на Владимир Путин по енергийни проекти и заместник-председател на руския парламент“, се казва в разследването.
През септември 2023 г. данни от разбитата поща на Бабаков показаха, че официалният изпълнител на продължението на „Турски поток“ в България – саудитският „Консорциум Аркад“, се е подчинявал изцяло на руски интереси.
Вижте също "Турски поток" под руско разпореждане. Как от пощата изскочиха "тайни" за реални събитияПо-късно друг теч на информация показа, че строежът на газопровода, който се управлява отново от „Булгартрансгаз“, се е случил изцяло под диктовката на Москва и предвижда да обслужва основно интересът на Русия да доставя газ до близките си съюзници в Европа като Сърбия и Унгария.
От изтеклата информация стана ясно, че Бабаков е от хората с най-дейно участие около строежа на трасето през България, въпреки че Русия официално не е част от проекта.
- Георгиев е председател на надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ от 2014 г. Преди това той е общински съветник от ГЕРБ в София.
- Бивш член на управителния съвет на предприятието е Делян Димитров – съпругът на PR на ГЕРБ Севделина Арнаудова. В техния гараж се оказа джип на „Консорциум Аркад“ при ареста на Арнаудова през март 2022 г. Тогава се оказа, че строителят на „Турски поток“ в България е дал няколко автомобила за хората от „Булгартрансгаз“.
- Друг бивш шеф на управителния съвет на компанията между 2015 и 2021 г. е Таня Захариева, която преди това шест години е председателка на общинския съвет на Хасково от ГЕРБ. В „Главболгарстрой“ от шест години работи и синът ѝ.
- По времето на управлението на Захариева в управителният съвет е издигнат бъдещият шеф на компанията и настоящ енергиен министър – Владимир Малинов.
Да си в кръга на Борисов
Близостта на служители до кръга хора около председателя на ГЕРБ и бивш дългогодишен премиер Бойко Борисов също изглежда като обща черта на служители в газовия доставчик.
- Надя Стойкова, която е директор на Дирекция „Обществени поръчки“ и едновременно главен експерт „Административно ръководство“, е дъщеря на близкия до Бойко Борисов Даме Стойков, пише АКФ.
- Секретар на Управителния съвет и експерт експерт „Ключови проекти“ е Стефка Александорва, която живее на съпружески начала с Иван Стоянов – дългогодишен бодигард на Борисов.
- Зетът на ген. Тодор Коджейков, директор на правителствения авиоотряд и бивш телохранител на Борисов – Антон Георгиев, е служител в Дирекция „Упрвление и договори“.
Контролни органи, строителни фирми и малко ченгета
От АКФ обръщат внимание и на връзките между бивши и настоящи служители в „Булгартрансгаз“ с контролни органи и строителни фирми, които се явяват външни изпълнители, каквато е „Главболгарстрой“.
Така например бившият шеф на газовото дружество Владимир Малинов е женен за член на Комисията по защита на конкуренцията (КЗК) от 2016 г. насам – Горица Стоянова. Тя е издигната на поста си от ГЕРБ.
- Пламена Ненкова, която е бивша служителка на „Булгартрансгаз“ и настояща на „Главболгарстрой Холдинг“, (което се отказва от проекта за разширението на „Чирен“) е съпруга на дългогодишния депутат от ГЕРБ Александър Ненков. Неговата майка – Юлия Ненкова от 2016 г. е председателка на КЗК, издигната от ГЕРБ.
Освен това от АКФ разкриват още, че бивши служители на ДАНС също работят в „Булгартрансгаз“. Такива са служителите в отдел „Защита на критичната инфраструктура“, които са работили в бившата Държавна сигурност Иван Стефанов и Ганчо Генчев.
- Дъщерята на Генчев Вилияна Янкова е бивша деловодителка в ДАНС, след това е секретарка на Владимир Малинов в „Булгартрансгаз“, а сега в Министерството на енергетиката.
„Съпругата на Ганчев е секретарка на административния секретар на ДАНС Красимир Славов. От друга страна, синът на Красимир Славов - Слав Славов, е главен специалист „Бизнес планиране и развитие“ в „Булгартрансгаз“, пише още АКФ.
Държавните газови предприятия на България често са свързвани с корупция, свързана с водещите политически партии. Журналистически разследвания и позиции на западни държави многократно са свързвали българския енергиен сектор с руски интереси и корупция.
Вижте също Правиш "Турски поток" с Русия и започва да ти върви. Как Владимир Малинов стигна до поста министър на енергетиката