България от половин година не плаща таксите по газовия договор с "Боташ"

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов

Държавната компания "Булгаргаз" от 6 месеца не плаща таксите по газовия договор с турската "Боташ". Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ в неделя.

Споразумението между българските "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и турската "Боташ" беше договорено от президента Румен Радев и служебното правителство на Гълъб Донев през 2023 г. Скоро след това се появиха и първите данни, че то е неизгодно за България.

По него страната плаща близо 500 000 долара на ден за достъп до втечнен газ от Турция, който не използва, а парите се дължат и без доставки.

Вижте също Радев, Ердоган и 1 милион на ден. Какво не е наред с газовия договор с "Боташ"

Сега енергийният министър Владимир Малинов каза, че през последните 6 месеца от годината България не е изплащала на Турция тази такса.

"Те не си търсят този финансов ресурс", каза Малинов. Той добави, че не става дума за формална договорка между двете компании, а за "договорка на политическо ниво и разбиране от страна на турския ми колега".

Малинов каза още, че преговорите за предоговаряне на споразумението между двете компании продължават.

"Отправено е предложение от "Булгаргаз" за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива - постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата", каза той.

През април предишният парламент даде договора с „Боташ“ на прокуратурата и на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Депутатите освен това възложиха на енергийното министерство да предоговори условията по споразумението, което се смята за неизгодно за интересите на България.

Споразумението е със срок от 13 години и е сключено без клауза за предоговаряне. То дава възможност на България да използва терминали на „Боташ“ за доставката на до 1,5 млрд. куб. метра газ на година. В замяна на Турция се плащат такси и ѝ се дава право да използва българската газопреносна мрежа.

Още след сключването на договора се появиха подозрения, че той е неизгоден за България, а от него може да се възползва и Русия.

В края на 2023 г. Европейската комисия (ЕК) започна антимонополно разследване на сключения договор. През август Европейската прокуратура влезе в "Булгартрансгаз".

Your browser doesn’t support HTML5

От "Турски поток" до министерски пост. Кой е Владимир Малинов