Лидерката на БСП Корнелия Нинова съобщава в парламента, че мигранти, извършили тежки престъпления, са върнати от Германия в България.
Информацията бързо е повторена от „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН). И трите формации започват да атакуват правителството. Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също изказва притеснения заради случая.
Малко след това обаче министърът на вътрешните работи Калин Стоянов пристига в парламента, за да опровергае твърденията.
Той казва, че в България наистина са пристигнали 24 души от Германия. 18 от тях са сирийски граждани, получили статут на бежанци, които не са били осъждани. А останалите шестима, които действително са излежавали присъди за различни престъпления, са всъщност български граждани.
Този сюжет се разигра в рамките само на една петъчна сутрин, докато депутатите задаваха въпроси на министри по време на традиционния парламентарен контрол.
Вижте също Кое е вярното: Ще приема ли България бежанци от Австрия заради ШенгенСлучката не е изненадваща, а е част от продължителни критики на опозицията срещу правителството след приемането на България в Шенгенското пространство по въздух и море в края на 2023 г.
От края на март 2024 г. ще отпадне контролът на въздушните и морските граници на България с държавите от Шенген. Това решение дълго време беше блокирано от Австрия и Нидерландия.
Едно от условията за отмяната на тяхното вето и влизането на България в Шенген беше тя да прилага Дъблинския регламент. Според този документ хората, които търсят убежище, трябва да получат защита в държавата от Европейския съюз (ЕС), в която са пристигнали първоначално.
За много мигранти тази първа държава е България. Затова от страна на БСП, „Възраждане“ и ИТН се появиха твърдения, че страната ще бъде "залята" от миграционна вълна. Управляващите от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) и ГЕРБ ги определиха като пропаганда и дезинформация.
Какво се случи в петък
В петък, във въпрос към вицепремиерката и министърка на външните работи от ГЕРБ Мария Габриел, Нинова цитира прессъобщение на Баварската държавна служба за убежище и принудително връщане.
В него е записано, че на 8 февруари 2024 г. е осъществено „успешно депортиране на престъпници в България“. В документа пише, че 23 души, които е трябвало да напуснат Германия, са отпътували с чартърен полет от Мюнхен за София.
Прессъобщението не споменава статута и произхода на върнатите в България хора. В него те не са определени като мигранти и не пише дали са с българско, или с друго гражданство.
Записано е само, че 6 от споменатите 23 души са осъдени за убийство, тежка телесна повреда, сексуални престъпления, пране на пари и други. Останалите не са определени като престъпници.
От изказването на Нинова от парламентарната трибуна обаче стана ясно, че според нея става въпрос изцяло за мигранти престъпници, върнати в България. Тя изтълкува връщането им към последствие от присъединяването на България към Шенген и дори обвини правителството, че превръща България в „наказателна колония, в която Европа връща престъпници“.
Вижте също Какво на практика се променя с влизането в ШенгенМария Габриел отговори на Нинова, че ще провери информацията, въпреки че тя се отнася по-скоро до Министерството на вътрешните работи (МВР). След нейното изказване представители на „Възраждане“ и ИТН продължиха твърденията на Нинова и отправиха въпроси и критики към Габриел и премиера Николай Денков от ПП-ДБ.
Тошко Йорданов от ИТН нарече разказаното от Нинова „ужасно“ и каза на Габриел, че не може да „бягате към МВР, при положение че тези 23-ма не са български граждани. Това са мигранти, влезли през България, престъпници.“
Цвета Рангелова от „Възраждане“ също се включи с редица въпроси към Денков, свързани с броя на осъждани мигранти, които са върнати или предстои да бъдат върнати в България.
Денков каза, че тези цифри ще бъдат предоставени на депутатите и обществеността в скоро време.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също засегна темата в кулоарите на парламента. „Ако това са допуснали нашите хора - говоря МВР, външно, правителството - това е недопустимо“, каза Борисов.
По думите му, ако информацията е вярна, тези хора трябва незабавно да бъдат пратени в „Афганистан, Сирия, откъдето са“ или „да се върнат в Германия, да влезнат в немски затвор и да излежат присъдите си“.
Какво се оказа
Малко след това в парламента се появи вътрешният министър Калин Стоянов. Той не беше включен в дневния ред, но каза, че идва, за да поясни разпространената информация.
Стоянов каза, че на 8 февруари в България са пристигнали 24, а не 23 души. 18 от тях са граждани на Сирия, а 6 - на България.
Българските граждани са изтърпели наказания за лишаване от свобода в Германия. След това са върнати обратно в България по силата на споразумение между двете страни за обратно приемане на собствени граждани от една държава.
Вижте също Демографска криза? Мигрантска криза? До какво води страхът от загуба на идентичност„Шестте лица, за които става въпрос, са български граждани, извършили са престъпления в Германия, изтърпели са своите присъди и след като са освободени от затвора, те са депортирани в Република България“, каза Стоянов.
Това обаче не беше достатъчно за БСП, ИТН и „Възраждане“. От изказването на Стоянов Нинова разбра, че става въпрос не за българи, а за мигранти, на които е даден статут на български граждани. Тя настоя да разбере от кои държави идват тези хора.
Стоянов отново повтори, че и шестимата са български граждани по произход. В БСП пак имаше неразбиране и на трибуната излезе Георги Свиленски, който попита за граждани „по рождение - като мен и вас“ ли става въпрос, „или са афганистанци, които са станали българи по произход“.
„Как се казват - Георги, Иван, Калин?“, попита Свиленски.
Стоянов отново каза, че това са българи с български имена.
На свой ред от ИТН зададоха друг въпрос - дали сред 18-те сирийски граждани има осъдени лица. Вътрешният министър отговори, че те не са осъждани.
Свободна Европа потърси Корнелия Нинова и Тошко Йорданов за коментар, след като информацията, която те разпространиха, се оказа невярна. И двамата не вдигнаха телефоните си.
Йорданов обаче отговори чрез есемес, като ни изпрати цитираното от Нинова прессъобщение. В съобщението си Йорданов прави тълкуване, според което става дума за 23 върнати престъпници, т.е. допуска, че престъпници са и сирийските граждани. Това противоречи на официалната информация от МВР.
През последните месеци представители на трите партии - БСП, ИТН и "Възраждане" направиха множество внушения, че България е заплашена да приеме голям брой мигранти след частичното си присъединяване към Шенген. Промяна обаче няма, защото България и досега беше задължена да приема мигранти, които първоначално са били регистрирани в страната според Дъблинския регламент.
За 2023 г., например, заявките за връщане на мигранти от страни в ЕС към България е бил 2357. С тях са били върнати общо едва 564 души.
Your browser doesn’t support HTML5