Депутатите дават договора с "Боташ" на прокуратурата и ДАНС и искат енергийният министър да го предоговори

Българският парламент

Парламентът реши в петък договорът между държавния газов доставчик "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" да бъде даден на прокуратурата и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Депутатите също така поискаха Министерството на енергетиката да предоговори условията по договора. В момента служебен министър на енергетиката е Владимир Малинов. Той беше директор на българския газов оператор "Булгартрансгаз" и е участник в тристранното споразумение между "Боташ", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", подписано на 3 януари 2023 г.

Гласуването в петък се случи в рамките на извънредно заседание, свикано по искане на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), след като председателят на временната комисия, избрана да направи анализ на споразумението - депутатът Жечо Станков от ГЕРБ - отказваше да внесе изработения доклад за разглеждане в пленарната зала.

Вижте също "Пеевски пое ръководството на ГЕРБ". Денков не изключва разговор с Борисов след изборите

В началото на заседанието стана ясно, че докладът на временната комисия не е внесен от Станков. Той каза, че причината е постъпило писмо от Българския енергиен холдинг със секретен гриф, както и с факта, че срокът на комисията изтича след една седмица.

Същевременно Борислав Гуцанов от БСП каза, че в секретното деловодство няма постъпила нова секретна информация.

Жечо Станков предложи да бъде гласувано докладът да бъде предаден на прокуратурата и ДАНС преди той да е внесен. Депутатите обаче не се съгласиха. След дадена почивка бяха внесени два идентични доклада - единият от тях от Станков.

След първоначалния си отказ да внесат доклада депутатите от ГЕРБ насочиха дебата към това защо договорът не е бил предоговорен до момента от правителството на Николай Денков, част от което беше и ГЕРБ.

Какво представлява договорът

Договорът между българската държавна компания "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" сключен в началото на 2023 г. от служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев.

Договорът е за 13 години, като с него се дава възможност на България да използва терминали на "Боташ" за доставката на до 1,5 млрд. куб. м газ годишно. В замяна Турция получава такси и право да ползва българската газопреносна мрежа.

Според депутати от БСП и ПП-ДБ в договора е записано, че България трябва да плаща по 1 милион лева на ден, независимо дали пренася пълното количество газ или не. Освен това според тях е вероятно пренасяният газ да е руски.

В края на 2023 г. Европейската комисия започна антимонополно разследване на сключения договор. След съобщението на ЕК в България беше сформирана и временната парламентарна комисия, която да проучва сделката. Тя беше подкрепена от всички партии с изключение на ДПС.

Тя приключи работата си през април, като беше изготвен доклад, който трябваше да бъде внесен в парламента. Председателят на временната комисия Жечо Станков от ГЕРБ първоначално отказа да направи това.

Той не е публичен, но според нейни членове е бил подписан от всички 12 депутати в нея. Те смятат, че договорът съдържа неизгодни клаузи и ощетява интересите на България. Препоръката е да бъде даден на прокуратурата и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Вижте също "Партизанска тактика". Има ли опит да се прикрие проверката на газовия договор с турската "Боташ"