Петков се отказа от имунитета си. Борисов и Пеевски защитиха искането на Сарафов за отнемането му

Колаж със снимки на Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков е внесъл в парламента отказ от депутатския си имунитет, предаде БТА във вторник.

Новината идва ден след като в понеделник временният главен прокурор Борислав Сарафов поиска сваляне на имунитета на Петков. Поводът е разследване, свързано с ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г. Тогава Петков беше премиер и според прокуратурата е злоупотребил с властта си, като е наредил неправомерно ареста.

По-рано във вторник Борисов защити искането за сваляне на имунитета на Петков, като каза, че то е закъсняло и е трябвало да се случи много по-рано.

Санкционираният за корупция съпредседател на ДПС Делян Пеевски също отправи нападки към Петков и защити Борисов. Пеевски каза, че ако срещу Петков наистина бъде образувано дело, „може и да повярва“ на действията на прокуратурата.

Вижте също Как Пеевски владее правосъдието

Думите на Борисов и Пеевски дойдоха малко след като съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че зад искането за имунитета му стои именно Пеевски. Според него с това "Пеевски изпраща сигнал към ГЕРБ да не го предадат и че има още влияние върху прокуратурата".

Временният главен прокурор Сарафов е обиняван в зависимости спрямо лидера на "ДПС - Ново начало" Пеевски, а искането за имунитета идва в момент, в който от ПП-ДБ настояват както за изолация на Пеевски от властта, така и за спиране на избора на Сарафов за главен прокурор.

Рано във вторник Кирил Петков написа, че санитарният кордон срещу Пеевски е сработил и той вижда, че има шанс "да загуби бухалката си Сарафов".

"Пеевски изпраща сигнал към ГЕРБ да не го предадат и че има още влияние върху прокуратурата. Пеевски е загубен, ако ГЕРБ го хвърлят под автобуса. Засега ГЕРБ ги е страх и зависимостта му работи, но той иска да се подсигури", написа още Петков.

Няколко часа по-късно Борисов коментира темата пред журналисти, като каза, че е против законопроекта на ПП-ДБ, с който се целят промени в закона за съдебната власт и спиране на избора на Сарафов.

Той също така защити искането за имунитета на Петков и каза, че не знае защо то идва точно сега, но "рано или късно" е трябвало да се случи.

"Абсолютно нямам нищо общо с това", каза Борисов.

"Дали точно сега, по време на преговорите е излязло делото, не мога да коментирам, защото не знам", посочи още той и добави, че не трябва това да повлияе на разговорите с ПП-ДБ за съставяне на правителство.

Вижте също Нови условия за избор. Какво предвижда законопроектът на ПП-ДБ, насочен срещу Сарафов и Чолаков

Още преди седмици обаче от коалицията казаха, че условието им за преговори с ГЕРБ е подписването на декларация за изолиране на Делян Пеевски от властта. Партията на Борисов отказва да я подпише.

От години Борисов е обвиняван от политическите си опоненти, че е зависим от Пеевски.

По-късно Пеевски също коментира искането на Сарафов за сваляне на имунитета на Петков, като каза, че изпитва „съмнение“, но ако в съда наистина влезе дело срещу съпредседателя на ПП-ДБ, Пеевски ще „повярва“ на прокуратурата.

След това лидерът на „ДПС - Ново начало“ поиска „цялата държава да не се занимава“ с Петков.

През март 2022 г. Борисов, говорителката му Севдалина Арнаудова и бившият финансов министър от ГЕРБ Владислав Горанов бяха арестувани за 24 часа. Това стана по подозрения на МВР, че са изнудвали бизнесмена Васил Божков.

Впоследствие съдът обяви задържането им за незаконно.

По това време Кирил Петков беше премиер. Досега от прокуратурата не бяха съобщавали, че го проверяват за злоупотреба с власт във връзка с арестите.

Искането за свалянето на имунитета му дойде само ден преди началото на консултациите при президента за съставяне на правителство.

Вижте също "Влизаш вътре, палиш пурата, оставяш си нещата". Васил Божков разказа как е давал пари на политици