Борисов предложи Гвоздейков да гарантира честния вот. Петков видя опит "да замажат очите на хората"

Георги Гвоздейков беше изключен от "Продължаваме промяната", след като реши да продължи да ръководи транспортното министерство и в служебния кабинет.

Транспортният министър Георги Гвоздейков да оглави предизборния щаб в служебния кабинет, който да гарантира честността на предстоящите на 9 юни парламентарни и европейски избори. Това предложи в петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков му отговори, че това е "трик" и "опит да замажат очите на хората", а всъщност "купеният вот ще бъде безпрецедентен".

Тази задочна размяна на реплики става на фона на серията уволнения на ръководни кадри от изпълнителната власт, свързани с ПП-ДБ, които предприе служебния кабинет на Димитър Главчев, веднага след като встъпи в длъжност.

Гвоздейков е учредител на "Продължаваме промяната" и заемаше поста на транспортен министър и в правителството на Николай Денков, подкрепяно от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Подобно на вътрешния министър Калин Стоянов, той прие да запази поста си и в служебната власт, заради което беше изключен от ПП.

Вижте също "И в двата варианта е неправилно". Защо тайната среща между Коцев и Сарафов е проблем

"Мисля, че всички ще приветстваме решението министър Гвоздейков да оглави щаба за изборите, за да може да се проведат честни и демократични избори", каза в кулоарите на парламента Борисов.

В отговор на въпрос дали не го притеснява фактът, че Гвоздейков беше член на ПП, той добави, че транспортният министър "беше знаме, беше символ, безспорно честен човек и така всички ще са спокойни".

"Борисов и [съпредседателят на ДПС Делян] Пеевски умело правят маркетингов трик, при който слагат името на Георги Гвоздейков отпред, за да си реализират всички задачи за купен вот в абсолютно пълната координация - от вътрешния министър до главния секретар на МВР", коментира малко по-късно в петък пред медиите Петков.

Той припомни, че в ПП-ДБ вече нямат доверие на вътрешния министър Стоянов, макар че формално той беше тяхна експертна номинация в кабинета "Денков". Именно Стоянов стана повод за провала на преговорите за за ротация в кабинета с ГЕРБ, след като партията на Борисов отказа да се съгласи той да бъде сменен.

"Да оправдаят и да могат да замажат очите на хората през името на Гвоздейков, а изцяло да държат контрола в собствените си ръце. Според мен купеният вот ще бъде безпрецедентен на тези избори", обобщи Петков.

Вижте също "Сериозна сянка". Как Калин Стоянов се оказа проблем за ПП-ДБ, но не и за ГЕРБ и ДПС

Според него кабинетът "Главчев" е "тяхното правителство - на Пеевски и Борисов, тяхното МВР, те ще правят изборите, за съжаление използват името на човек, който е изключен от ПП".

По повод уволненията на последните представители на ПП-ДБ в ръководството на МВР - зам.-министрите Кирил Ценкин и Ивелина Дундакова, съпредседателят на коалицията Христо Иванов заяви, че се отстраняват "всички, които не се ползват с доверието на Пеевски".

След последните парламентарни избори ГЕРБ и ПП-ДБ се разбраха да подкрепят кабинета на Николай Денков, който трябваше да бъде сменен след 9 месеца на премиерския пост от Мария Габриел. Правителството получи и подкрепата на ДПС.

Преговорите за т.нар. ротация обаче се провалиха, след като от ГЕРБ обявиха, че са отхвърлили искане на партньорите си за смяна на вътрешния министър Калин Стоянов.

Така се стигна до назначаването на шефа на Сметната палата и бивш депутат от ГЕРБ Димитър Главчев за служебен премиер. Той беше избран по нови правила, прокарани с конституционните промени, подкрепени от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Те предвиждат ограничен кръг от хора на публични длъжности, от които президентът да избере временен министър-председател.

Вижте също Въпроси и отговори: На ГЕРБ ли ще бъде новото служебно правителство