Бивш прокурор, благосклонен към службите. Кой е Руси Алексиев, който оглави Софийския градски съд

Съдия Руси Алексиев

Дълги години той е прокурор. След това става съдия и бързо расте в йерархията на най-големия окръжен съд. Преди последните парламентарни избори разреши депутат с имунитет да бъде подслушван, което озадачи юридическите среди. Кой е Руси Алексиев - новият председател на Софийския градски съд?

Слънчев мартенски ден. Годината е 2007-а. Пред сладкарница "Пчела" до Римската стена в столичния кв. "Лозенец" са изнесени маси. Някои са заети - часът е следобеден, времето е меко и хората са навън. Разнася се оглушителен трясък и две коли буквално помитат част от масите. Ранени са три жени, едната е бременна.

Впоследствие ще стане ясно, че зад волана на единия автомобил е говорителят на Софийската районна прокуратура (СРП) Руси Алексиев. Виновен се оказва другият шофьор заради неправилно изпреварване. В онзи момент сградата на районните съд и прокуратура е в района и присъствието на Алексиев там е обяснимо.

Този случай по никакъв начин не помрачава кариерата на младия магистрат. Скоро след това той става заместник районен прокурор на София. Кандидатира се да оглави Софийската градска прокуратура (СГП), но неуспешно.

Години по-късно Алексиев става съдия, а днес вече е председател на най-големия окръжен съд в страната - Софийския градски съд (СГС). Това е съдът, компетентен да разглежда на първа инстанция делата срещу представители на високите етажи на властта - и политици, и магистрати.

Вижте също "Махалото се върна обратно". Защо с новото мнозинство се задава още от същото в правосъдието

Ръководството на СГС одобрява и исканията за използване на специални разузнавателни средства (СРС) по такива случаи. Част от досегашната работа на Алексиев като зам.-председател включва именно това. Той е съдията, който разреши подслушване на близкия до Ахмед Доган депутат от ДПС Джейхан Ибрямов, още преди да бъде свален имунитетът му. Но за това след малко.

Смяна на тогата

Алексиев е част от съдебната система от 2001 г. През първите 15 години е прокурор, а в следващите 10 – наказателен съдия. През 2015 г. участва в конкурс за градски прокурор на София с още двама кандидати, но никой от тях не е избран. По-късно печели конкурс за съдия в СГС и сменя прокурорската тога със съдийска.

В края на 2018 г. начело на градския съд е избран досегашният му председател Алексей Трифонов. Той е бивш член на Централната избирателна комисия (ЦИК) от квотата на ДПС и съществуват данни, че след раждането си в Курск, СССР, така и не е придобил българско гражданство, което е изрично изискване, за да бъде магистрат. Висшият съдебен съвет (ВСС) така и не се занима със случая и Трифонов изкара мандата си начело на СГС.

Още в неговото начало той предлага Алексиев за свой заместник и ръководител на Наказателното отделение на съда. Номинацията е одобрена. Така Алексиев се издига в ръководството на ключовия съд след само 4 години съдийски стаж. Непостижима бързина за повечето редови съдии.

Вижте също Нещо, което политиците редовно забравят. Как самите съдии виждат съдебната реформа

И като прокурор, и като съдия той е носител на Националните награди за правосъдие. Те имат спорна слава заради неясния си регламент и факта, че сред отличените редовно попадат висши магистрати, за които съществуват подозрения, че имат политически обвързаности.

Сред лауреатите са бившият главен прокурор Иван Гешев, настоящият и.ф. председател на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и Богдана Желявска, някогашна заместничка на осъдената за незаконни разрешения за СРС бивша председателка на градския съд Владимира Янева.

Една странна статия за Нотариуса

Макар името на Алексиев през годините да не е замесвано в скандали, една публикация в таблоиден сайт го свърза миналата пролет с убития брокер на влияние Мартин Божанов - Нотариуса. Става въпрос за онлайн изданието "Лупа", собственост на Мартин Радославов, който издава и жълтия в. "Уикенд".

Заглавието на статията гласеше: "Разследване на Лупа: Зам.-шеф на СГС – предупреждавал ли е Нотариуса за СРС-та". По този повод депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов изпрати запитване до вече бившия председател на СГС дали заместникът му е давал информация на Нотариуса. Не получи отговор.

По повод конкурса за нов председател на СГС, от който Трифонов се оттегли в последния момент, Божанов коментира, че "[Делян] Пеевски превзема съдебната система през административните ръководители [...], за да има кой да одобрява подслушване и следене. И да го информира, ако нещо тръгне срещу когото не трябва".

На този фон статията за Нотариуса и Алексиев не е без значение, доколкото има твърдения, че собственикът на "Лупа" е имал общи бизнес интереси с Пеевски. Казвал го е бившият собственик на "Пик" и бивш съдружник на Радославов - Недялко Недялков.

Публикацията прави впечатление и заради странната метаморфоза, която претърпява. Проверка на специализирания сайт "Съдебни репортажи" показва, че на 12 април 2023 г. статията е свалена - веднага след като Божанов я коментира публично за първи път.

На нейно място се появява друг текст с друго заглавие: "Внимание! Задават се магнитни бури". Но уеб адресът, който води към страницата - или URL - остава: https://lupa.bg/news/razsledvane-na-lupabg-zam-shef-na-sgs-preduprezhdaval-li-e-notariusa-za-srs-ta_289469news.html.

Магистрат, пожелал да не бъде назоваван, коментира пред Свободна Европа, че по подобен начин определени кръгове могат да изпращат сигнали и предупреждения до конкретни хора. Скандалът около влиянието на Нотариуса в съдебната система разкри мащабна схема за натиск над съдии и чрез използване на таблоидни сайтове.

Самият Алексиев отрече пред ВСС да е познавал и да се е срещал с покойния Божанов: "Нека този, който казва тези неща, да посочи факти, за да се защитя. Нямам никаква представа как името ми попадна в този аспект. Като съдия не съм разглеждал дело, свързано с това лице. Като прокурор не съм се занимавал с преписки или дела, свързани с Мартин Божанов."

Вижте също Прокурорска омерта. Защо разследванията за Еврото и Нотариуса са изначално обречени

Подслушването на Ибрямов

Най-пресният случай с участие на Алексиев е разследването срещу депутата от фракцията на Доган в ДПС Джейхан Ибрямов за търговия с влияние и измама.

Ибрямов беше арестуван с белязани 100 000 лв. на 2 октомври 2024 г. Към онзи момент той е с имунитет - и като депутат, и като кандидат на изборите същия месец. Оказа се, че седмици преди това е бил подслушван и проследяван от агенти на антикорупционната комисия. Използването на СРС е разрешено от Алексиев.

Тази информация провокира недоумение сред юристи - доколкото имунитетът на народните представители е конституционно гарантиран и ги пази от подобни действия по разследване.

Алексиев обаче обясни, че подслушването и проследяването на Ибрямов е станало в рамките на оперативна разработка, а не на досъдебно производство и затова няма проблем. Двете съдебни инстанции, които оставиха депутата в ареста, също не видяха нищо нередно.

Решение на Конституционния съд (КС) от 2020 г. за имунитета на президента обаче казва друго. Според много юристи това тълкуване се отнася в изцяло и за депутатския имунитет.

"Срещу президента не могат да бъдат извършвани действия по разследването, които под каквато и да било форма съдържат твърдение за извършено от него престъпление или засягат личната му сфера по време на мандата. В рамките на извънпроцесуални действия не може да бъде допуснато да се наруши лична свобода и неприкосновеност на президента", казва КС.

Сред "извънпроцесуалните действия" попада всичко, което разследващите правят в рамките на оперативна разработка, която предхожда образуването на досъдебно производство - включително използването на СРС.

Имущество

Имуществената декларация на Руси Алексиев за 2023 г. разкрива, че семейството му е с добро финансово състояние. Толкова добро, че съдията може да си позволи да даде заем на съпругата си Елеонора Алексиева в размер на 602 575 лв.

Новият председател на СГС е декларирал 323 000 лв. налични парични средства, а жена му - 257 000 лв. Произходът им е от продажна на наследствен имот, дарен от родител.

Освен това съдията има банков заем от 594 052 лв. и доходи, различни от заплатата му, в размер на 252 347 лв. от от прехвърляне на права или имущество. Алексиев декларира още 123 000 лв., „получени от сватбени подаръци“, като част от страничните си доходи.

Съпругата му пък притежава изцяло и частично няколко компании - “Рентакар БГ”, “БГ Трансфер”, “София резиденс” и “Автоджет иншурънс груп”. Фирмата “София резиденс”, притежавана на 100% от Алексиева е собственик на офис в района на Съдебната палата с площ от над 300 кв. м.

Вижте също Подслушване преди престъплението. Как прилагането на СРС "минира" делото на Джейхан Ибрямов