Европейският съюз (ЕС) трябва да остане единен и предвидим в цялостната си подкрепа за Украйна. Това каза премиерът Росен Желязков по време на извънредна среща на европейските лидери за войната в Украйна в сряда.
Това беше втората такава среща тази седмица, организирана от френския президент Еманюел Макрон в Париж. Първата се състоя в понеделник, когато бяха поканени лидерите на седем европейски държави и на ЕС и НАТО, като България не беше сред поканените.
Вижте също "Европа е на детската маса". Защо САЩ и Русия преговарят без ЕССрещите се провеждат на фона на опасения, че САЩ може да опитат да договорят сделка с Русия, която да не е съгласувана с Киев и останалите му съюзници и да е неизгодна за Украйна. Опасенията нараснаха, след като американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, а в понеделник администрацията на Тръмп организира и първите разговори с руска делегация, на които не бяха поканени украински и други европейски представители.
"България е убедена, че всеки мирен преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че съдбата на една държава не може да се решава без нейното участие на преговорната маса", каза още Желязков на срещата в сряда, в която се включи чрез видеовръзка.
"В същото време Европа е естествен съюзник на САЩ и като такъв е задължително да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна", добави Желязков.
По негови думи България e "последователно ангажирана с общите международни усилия в подкрепа на Украйна" чрез предоставяне на политическа, военна, финансова и хуманитарна помощ.
На втората среща бяха поканени още Норвегия, Канада, Литва, Латвия, Естония, Чехия, Гърция, Финландия, Румъния, Швеция и Белгия.
В понеделник, когато се събраха лидерите на Великобритания, Германия, Италия, Испания, Дания, Полша и Нидерландия, срещата завърши без ясно послание или конкретно решение за Украйна. Тогава стана ясно, че сред осемте държави няма единодушие за изпращане на мироопазващи войски в Украйна при евентуално спиране на огъня.
По-рано в неделя премиерът на Великобритания Киър Стармър каза, че е в готовност да изпрати британски войски след постигане на сделка между Украйна и Русия, ако и САЩ направят същото. Канцлерът на Германия Олаф Шолц определи идеята за пращане на европейски войски като преждевременна и неуместна.
Във вторник президентът Румен Радев и лидерите на ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ Бойко Борисов и Делян Пеевски отхвърлиха вариант, при който България да изпрати свои войници като част от мироопазващи сили в Украйна. Франция и Полша също увериха, че няма да изпращат свои войски.
Европейските лидери се обединиха около позицията, че решение за Украйна не може да има без обща позиция на членовете на НАТО, както и без обща позиция на Европа и САЩ.
Вижте също Колко е реалистично Европа да изпрати войски в Украйна