Избирането на Видинския митрополит Даниил за патриарх доведе до искане за напускане на Българската православна църква (БПЦ) - от страна на игумена на Църногорския манастир, архимандрит Никанор. То обаче беше посрещнато с отказ.
Причината за искането са проруските позиции на новоизбрания патриарх Даниил. Той е известен с противопоставянето си срещу затварянето на руската църква в София и изгонването на предстоятеля ѝ и още двама духовници по подозрения в шпионаж в полза на Русия.
Освен това Даниил заема проруски позиции по отношение на войната в Украйна. Той критикува и Константинополската патриаршия заради подкрепата ѝ за Украинската православна църква, която не се признава от руската.
Вижте също Русофил и защитник на Кремъл. Кой е Даниил - новият патриарх на БългарияВ понеделник стана ясно и че Вселенският патриарх Вартоломей - главата на Константинополската патриаршия, не е присъствал на общата тържествена литургия с Даниил в София. По програма тя трябваше да бъде отслужена от двамата заедно с митрополити от Светия синод.
На литургията обаче присъстваха редица политически лица - като вицепрезидентката Илияна Йотова, лидера на АБВ Румен Петков, бившия президент Георги Първанов, посланичката на Русия Елеонора Митрофанова.
Вижте също Патриарх Неофит почина. Кой беше той и какво следва за Българската православна църкваМолбата за напускане на БПЦ
Първите реакции след избирането на Даниил за нов български патриарх в неделя дойдоха още същия ден. Тогава архимандрит Никанор съобщи, че е подал молба до Даниил да бъде освободен като игумен на Гигинския Църногорски манастир и като клерик на БПЦ.
Причината е несъгласието му с проруските позиции на новоизбрания патриарх Даниил.
В молбата си Никанор пише, че не е съгласен с възгледите на патриарха, не одобрява оспорването от негова страна на авторитета на Вселенския патриарх Вартоломей и не приема позицията му по отношение на руската война в Украйна.
В понеделник обаче архимандритът съобщи, че молбата му не е била приета, а самият патриарх Даниил го покани на разговор.
"Бих посъветвал [Никанор] да се обърне към своя епархийски архиерей, преди да прави публични изявления", каза патриархът в понеделник, след като отслужи първата си литургия.
Без Вселенския патриарх, но с редица проруски български политици
Въпросната първа литургия на новия патриарх Даниил беше отслужена в катедралата "Св. Александър Невски" в София. В нея трябваше да участва и Вселенският патрирах Вартоломей, но той не се появи, въпреки че беше в София ден по-рано за церемонията по избиране на патриарха.
В катедралата обаче присъстваха различни политици, известни с проруски позиции. Там бяха например вицепрезидентката Илияна Йотова, лидерът на АБВ Румен Петков, бившият президент Георги Първанов, бившият служебен премиер Гълъб Донев.
Присъстваше и посланичката на Русия Елеонора Митрофанова.
Какво казаха политиците
След като беше избран, Даниил получи и поздравления от няколко политически лидери.
"Да се надяваме да води Българската православна църква достойно и в услуга на българския народ", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Никога не сме се месили в Църквата, само сме помагали, ще продължим да помагаме", добави той.
Патриархът беше поздравен също от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов, както и от партия "Величие".
Даниил реагира остро при затварянето на Руската църква в София през 2023 г. и изрази недоволство, след като предстоятелят ѝ архимандрит Васиан и още двама духовници бяха изгонени от страната по подозрения в шпионаж.
В края на 2022 г. той разпространи писмо до духовниците във видинската епархия с напътствия как в литургиите си да включват "особените прошения за мир". То беше написано в духа на руската пропаганда и оневиняваше руските престъпления в Украйна. През май 2023 г. в Видинската митрополия публикува видео с монолог на Даниил, в което той повтаря основните опорки на Кремъл и многократно цитира руската посланичка в България Елеонора Митрофанова.
Българската православна църква (БПЦ) от десетилетия е под влияние на Руската православна църква (РПЦ).
Вселенският патриарх Вартоломей открито критикува РПЦ за това, че споделя отговорността за войната на Русия в Украйна. Руският патриарх Кирил подкрепя военната агресия на Москва.
Вартоломей също така даде автономност на Православната църква на Украйна, която Московската патриаршия не признава. Даниил атакува публично Вселенския патриарх и подкрепи позицията на Московската патриаршия. Светият Синод се разграничи от действията му.
Your browser doesn’t support HTML5