Алексей Лазаров и вестник "Капитал", които не оставят честните хора сами

Алексей Лазаров, главен редактор на "Капитал"

В професията си той сглобява света през различни истории. Не прави дори и дребни компромиси. И е "умерен оптимист" за пътя на България през следващите 30 години. Алексей Лазаров е главният редактор на изданието "Капитал", което навърши 30 години. Той е Човек на деня на Свободна Европа.

"Прогнози, които се сбъдват" - това е мотото на изданието за икономически и бизнес новини и анализи "Капитал". То се появява през 1993 г. и оцелява в продължение на три десетилетия.

Сред събитията, с които изданието отбелязва своята годишнина, особено впечатляваща е изложбата "Историите зад кориците". Тя всъщност представя историята на България (и не само) от последните 30 години през кориците на вестника.

Една от тези корици - от юли 1999 г., е посветена на настоящия главен редактор Алексей Лазаров. Тогава той е журналист в "Капитал" и е пребит от трима маскирани непознати заради работата си.

Нито нападателите, нито поръчителите са разкрити. Лазаров обаче вижда като успешен резултата заради начина, по който хората реагират на случилото се.

"Реакцията беше толкова силна, че много дълго време след това такъв случай не се повтори", казва той пред Свободна Европа.

В днешно време натискът върху журналисти и медии е от друг вид - или финансов, или чрез т.нар. дела "шамари" (SLAPP), насочени срещу медийната свобода.

Вижте също Предаването "Въпросите" по TV1 спира временно заради липса на финансиране

"Тогава беше време, в което се тестваха много граници. Тогава престъпността беше брутална във физическия смисъл на думата", казва Лазаров за годините в зората на демокрацията.

Той самият е проследил на живо създаването на българските независими свободни медии, "а през последните 10 години - до голяма степен - и техния упадък".

Това обаче не се отнася за "Капитал". За 30 години изданието променя формата и начина си на разказване на истории, но не и ценностите си.

"Капитал" дава надежда на хората, които смятат, че прогресът е възможен по честен и почтен начин.
Алексей Лазаров

"Капитал" дава надежда на хората, които смятат, че прогресът е възможен по честен и почтен начин. Такива хора има и такъв прогрес също има", казва Алексей Лазаров.

По думите му в България преобладават хората, според които се успява чрез кражби и лъжи. Затова тези, които вярват, че трябва да успяват на базата на своите качества, често се чувстват самотни.

"Показваме им хубавите примери и помагаме на тези хора да имат повече надежда, че вървят в правилната посока", добавя Лазаров.

Какво може да разкаже един 30-годишен архив от снимки, новини и истории? Отговорът на главния редактор е: битката.

"Битката България да стане по-нормално място". По думите му тази битка стъпва върху споделени принципи и ценности и всъщност не е невъзможна.

Лазаров добавя, че тази битка все пак се оказва "не толкова успешна, колкото очаквахме преди 30 години". Какъв ще бъде светът през следващите 30, до голяма степен зависи от нас.

Вижте също Генка Шикерова, която знае какво може да направи един журналист бивш

"Ако работим за това България да бъде по-свободна, икономиката да бъде по-богата, нещата да се случват по ясни правила, всичко ще бъде наред", казва Лазаров.

Но той чертае и друг възможен сценарий - да продължи "междинното състояние между полумафиотска и нормална държава", в което България се лута през последното десетилетие.

Според главния редактор основната причина за това е нарушаването на закона - от закона за движение по пътищата до корупцията по върховете в политиката.

Прогнозата на Лазаров за бъдещето на страната лежи в полето на "умерения оптимизъм" и зависи от редица условия.

Ако започнат да се спазват правилата, нещата ще тръгнат към по-добро в краткосрочен план, а ако се подобри образованието - и в дългосрочен.

По думите на Алексей Лазаров има видима деградация в качеството на образованието в България.

Вижте също "С дъх на социализъм". Защо учители искат оценки за дисциплина и наказания за родители

"Битките са с различен хоризонт и тази с образованието е много важна. В момента не си даваме сметка, но от училището излизат деца, които имат голям проблем с това да извършват базови неща", казва той.

За пример Лазаров посочва обратната връзка, която получава като журналист от компаниите, с които общува. Всички те - от куриерската фирма до банката, имат проблем с намирането на хора. Младежите по образование изглеждат подготвени, но се оказва, че не могат да извършват основни дейности, които се изискват от тях.

Лазаров е убеден, че "преди да стане по-хубаво, ако това е възможно в България, първо ще стане по-лошо".

За 30 години в журналистическата професия той откроява като един от най-важните уроци способността да не се отстъпва от определени правила.

"Не трябва да се толерират дори малките нарушения на закона, дори малката корупция, дори и малките лъжи", казва главният редактор.

Алексей Лазаров е роден в София. Завършва математическата гимназия, а след това - журналистика. Женен е и има едно дете.

Вижте също "Става дума за лоялност". Как случаят "Хекимян" остави политическо петно върху медиите