Папа Франциск, който обичаше футбола, отказа лукса на Ватикана и защитаваше бедните

PEOPLE-POPE FRANCIS/

Папа Франциск почина на 88 години, ден след Великден. „В 7:35 тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца“, съобщи кардинал Кевин Фарел по телевизионния канал на Ватикана на 21 април.

Хорхе Марио Берголио е 266-ият папа на Римокатолическата църква, първият папа от Америка, първият йезуит и първият папа, роден извън Европа от повече от хилядолетие.

Папа Франциск маха на тълпата от папамобила след Великденската литургия на площад Свети Петър във Ватикана на 20 април 2025 г.

Папа Франциск е роден в Буенос Айрес и е най-големият от петте деца в семейството. Баща му е емигрант от Италия, който работи като железопътен работник. Светското образование на Хорхе Марио е химик-технолог. Встъпва в ордена на йезуитите през 1958 г., а 11 години по-късно е ръкоположен за свещеник.

Той е избран за папа през 2013 г.

Вижте също Почина папа Франциск

Папа Франциск беше страстен почитател на футбола. Любимият му отбор е "Сан Лоренцо де Алмагро" от Буенос Айрес.


Среща на папа Франциск с аржентинския футболист Диего Марадона, който почина през 2020 г.

След като е избран за папа, Франциск отказва да се настани в луксозния папски апартамент в Апостолическя дворец и предпочита да остане в двустайния си апартамент.

Папа Франциск се среща с мъж, облечен в костюм на Спайдърмен по време на седмичната обща аудиенция на площад "Св. Петър" във Ватикана.

Франциск е противник на глобализацията и остър критик на капитализма, припомня Дойче веле. Най-силните си политически речи той произнася в първите години след избора си. Папа Франциск винаги се е застъпвал за бедните и често критикува силните консуматорски настроения в развитите общества. Той призоваваше световната общност да осъществи бързи реформи, да дава повече помощи за развитие и да прави повече за опазването на климата.

Папа Франциск носи традиционна шапка по време на среща с вярващи във Ванимо, Папуа Нова Гвинея,

"Не се срамувайте да преговаряте", каза папата в интервю по повод войната на Русия срещу Украйна. От началото на руската инвазия в Украйна папа Франциск нееднократно е призовавал диалогът да надделее над "лудостта" на войната.

Папата се срещна с украинсикя президент Володимир Зеленски през октомври 2024 г.

През 2023 г. папа Франциск разкритикува законите, които криминализират хомосексуалността, като "несправедливи". "Всички ние сме деца на Бога и Бог ни обича такива, каквито сме, и заради силата, с която всеки от нас се бори за своето достойнство", каза Папа Франциск. "Да бъдеш хомосексуален не е престъпление", добави той.

Папа Франциск по време на посещение в Индонезия.

През 2021 г. папата проведе историческа срещас великия аятолах Али ас Систани в свещения за шиитите град Наджаф. Главата на римокатолическата църква предаде послание за мирно съжителство и подкрепи подтисканото от ислямски фундаменталисти християнско малцинство в Ирак.

Систани никога не се е появявал на публични места. Той отговаря писмено на въпросите, които му се изпращат, а негови представители четат проповедите му всеки петък.

Папа Франциск разсекрети предсрочно документите от архива на Ватикана от времето на Втората световна война. Папа Пий XII (1939-1958 г.) е обвиняван, че не е направил достатъчно за предотвратяването на избиването на евреите през войната.

Папа Франциск на плащад "Св. Петър" през декември 2024 г.

През 2019 г. Франциск обяви промени, с които католическата църква премахна правото на тайната на понтификата за случаи, свързани със сексуално насилие над малолетни. Два документа забраняват налагането на мълчание на хората, които докладват за извършено от друг насилие или са били жертва на такова. Подкрепят се и практиките на докладване на подозрения за сексуален тормоз до светските власти, които съществуват в държави като САЩ. Решението беше обявено като "епохално".

Това е последната снимка на папа Франциск от терасата на катедралата на площад "Св. Петър". Часове след последната му благословия към вярващите по случай Великден, Ватиканът ще съобщи за смъртта му.