Русия нанесе нов удар по украинския град Суми през изтеклата нощ. Той идва след две балистични ракети, изпратени от Русия по същия град ден по-рано. Идва дни след други подобни удари по големи градове – Киев, Кривой рог, Днипро. Русия и преди е изпращала балистични ракети по тези и други места, но жертвите сега са повече, отколкото бяха преди. Причината е в това, че Украйна изчерпва запасите си, нужни за противовъздушна отбрана.
Вижте също Защо Путин разпалва още повече войнатаТози недостиг на ракети и системи за защита е единственото, което си струва да помни човек, докато научава какво е положението на фронта. Ето две причини за това.
- Първо, това е истинският „нов елемент“ в хода на войната от много месеци. Фронтовата линия практически не се изменя или това става твърде бавно. Преговорите „за мир“ са там, където си бяха – до никъде. А сигурността на хората в украинските градове изтънява с всеки ден, защото няма с какво да се прихванат руските балистични ракети.
- Второ, защото темата „война“ негласно се отмести на заден план под натиска на два фактора. За нея се говори все повече не като за състояние на фронта, а като за действия на американската дипломация. Освен това има и нов дневен ред от САЩ – митническите войни. Само че войната е факт и всичко, в което тя се е променила, откакто започнаха преговорите за мир, е по-високата успеваемост на Русия в отнемането на живот на цивилни.
Суми
Суми е център на украинска област със същото име. В града живеят над 256 000 души. Районът граничи с Русия – от града до границата са по-малко от 40 км. Руската армия беше превзела части от тази област още в първите дни от агресията си след 24 февруари 2022 г. Месец и половина по-късно Русия сама се изтегли от тези територии, като каза, че предпочита да се фокусира върху превземането на Донецка и Луганска области (тя не ги е превзела напълно и до днес).
В неделя, 13 април, Русия нанесе два удара с балистични ракети „Искандер“ по центъра на града. И двете се взривиха непосредствено преди сблъсъка си с някой обект (в единия случай обектът е сграда на университета). По данни към понеделник вечерта загиналите са 35, а ранените – 129.
Вижте също "Военно престъпление". Как реагираха световните лидери на убийствената руска така срещу СумиВоенни експерти от Украйна и Русия заключиха, че двете ракети са съдържали и касетъчен заряд, който увеличава смъртоносната зона около взрива до радиус от 100 метра чрез хиляди шрапнели.
Русия потвърди, че е изстреляла ракети „Искандер“, не засегна въпроса за осколъчните елементи и каза, че е преследвала военни цели – целила се е в място, на което е смятала, че се провежда заседание на командния състав на украинската оперативно-техническа група „Северск“.
Ако Москва е искала да порази точно определена цел, тя не би трябвало да използва нито ракети „Искандер“, нито касетъчни елементи, защото те са предназначени за причиняване на масови щети, а не за удар с прецизна насоченост, казва военният експерт Ян Матвеев пред Радио Свобода.
Видът на изстреляните ракети обяснява снимките, на които се виждат десетки унищожени коли и градски автобуси, пет блока, кафенета, магазини, районният съд.
Мъж плаче, облегнат на автобус, ударен от руска балистична ракета в Суми, 13 април 2025 г.
Ракетите са били изстреляни от две различни руски области – 112-а ракетна бригада е стреляла от Воронежка област, а 448-а ракетна бригада – от Курска област.
В нощта на понеделник срещу вторник Русия нанесе удар с още една ракета „Искандер“, но тя се взриви извън град Суми и не причини жертви.
Предишният удар с балистична ракета по голям украински град беше нанесен на 5 април – по Кривий риг (Кривой рог). Тогава загинаха 20 души. И тази ракета беше въоръжена с касетъчен боеприпас.
На 29 март балистична ракета удари град Днипро. На 12 февруари Русия изстреля 6 балистични ракети по столицата Киев.
Преговорите
Последното, което знаем за хода на преговорите между САЩ и Русия, е нещо, което е известно от година и половина – че Кремъл смята за свои полуостров Крим и четири украински области – Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска.
През септември 2022 г. Русия организира свои референдуми на чужда територия и ги проведе без избирателни списъци, секции и секционни комисии, в условията на частична окупация и активни военни действия. Тя се позова на това, че гласувалите са поискали областите да станат част от Русия и внесе в конституцията си уточнението, че тези територии са нейни.
Вижте също Окупационните власти отчитат почти 100% подкрепа на референдумите за присъединяване към РусияВ края на миналата седмица специалният пратеник на Доналд Тръмп за Русия – Стив Уиткоф предаде на американския президент какво иска Русия, за да пристъпи към разговори за примирие – тези области да се смятат за нейни.
Уиткоф предаде това послание след среща с Путин, продължила 4 часа и половина. Това е втората му среща с руския президент през последните два месеца.
След три години и два месеца война Русия все така не е превзела напълно нито една украинска област.
Преговорният процес, иницииран от САЩ, се развива обратно пропорционално на руските удари по Украйна – докато ударите на Русия нарастват, целите на САЩ се свиват.
Идеята започна от обещанието на Доналд Тръмп да спре войната за 24 часа, продължи с твърдението, че ще е нужно повече време, после се сведе до целта да се осигури 30-дневно прекратяване на огъня, накрая стигна до опита да се спре временно огънят само по обекти на енергийната инфраструктура, защото Русия се съгласи само с този пункт от предложенията.
Вижте също Точно когато зимата свърши. Путин обеща на Тръмп да спре ударите по енергетиката на Украйна, но не и да спре огъня изобщоВ Украйна се притесняват не толкова от това, че идеите на Тръмп за мир ще се провалят, а от това, че Тръмп просто ще вдигне ръце от цялата тема за войната, казва украинският политолог Володимир Фесенко. Той оценява преговорите като навлезли в задънена улица и прогнозира, че до Великден няма да може да влезе в сила никакво временно прекратяване на огъня, както беше обещал Доналд Тръмп.
Европа
Изходът е да се подпомага военно Украйна и да се оказва натиск на Русия, за да свърши войната. Това каза президентът Володимир Зеленски след удара по Суми в неделя.
В изказването му липсва думата „преговори“, но няма и остър език по отношение на подхода на Белия дом. Зеленски казва това, което беше политика на Европа и САЩ още от началото на войната – за да спрат военните действия, Украйна трябва да има с какво да се отбранява, а Русия – да няма пари и възможности, с които да финансира войната.
ЕС и предишният президент Джо Байдън отхвърляха като несъстоятелна идеята да се преговаря с агресора – Русия. ЕС запази позицията си, без да се противопоставя на желанието на новия лидер в Белият дом да изпробва пътя на разговора. Сега въпросът е колко дълго американският президент ще остане на този път.
Вижте също Зимата свърши, войната продължава. Как действат Русия и Украйна на фронта