"Всичко над 3 млн. си има разпределители“. Как се раздават пари за обществени поръчки

Бившият министър на икономиката, днес депутат от ПП-ДБ, Богдан Богданов

Магистрали, ремонти, строителство, лекарства, оборудване. Думи, зад които стоят милиарди левове в обществени поръчки. Пари на данъкоплатците, които държвата разпределя. Въпросът е как. Тук ви разказваме за разпределителите.

В България функционира “отработена схема” за източване на пари през обществени поръчки, беше казала българската европрокурорка Теодора Георгиева в интервю в края на февруари.

Месец по-късно тя намеси името на санкционирания за корупция депутат Делян Пеевски в разследването за разширението на газохранилището “Чирен”.

Георгиева каза, че по делото “Чирен” са събрани “данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лева от подизпълнители по проекта”.

Пеевски определи като лъжи твърденията на Георгиева.

В "Студио България" на Свободна Европа разговаряхме с бившия министър на икономиката, а сега депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Богдан Богданов за това от кого зависи бизнесът в България.

Най-важното от интервюто

  • "Пеевски се обади лично тогава и каза този проект [за завода за барут] да бъде изтеглен. Няма да гласувате този проект".
  • "Аз отказах да изтегля точката, след което последва второ обаждане. При което второ обаждане се казва, че, ако не изтеглим тази точка, същото това решение ще бъде гътнато в Народно събрание".
  • "Вече една година този проект е на трупчета".
  • "Това далеч надминава личностните пристрастия на един или на друг политик. За мен това е риск за националната ни сигурност и това е саботаж на националната сигурност на България".
  • "В продължение на една година вече ние виждаме репресията на държавния апарат в действие".
  • "Само машините в момента да се поръчат [за завод за барут] е около 3 години чакане. След което вече строителство на самия завод. Говорим, че оттук след 5 години ние можем да имаме работещ държавен завод за барут".
  • "През последните три години производството на боеприпаси в България от среден и голям калибър е близко или дори надвишаващо капацитета на Съединените щати".
  • "Аз няколко пъти съм отказвал на Пеевски. Аз нямам проблем да отказвам на Пеевски. Единият опит беше около така наречения правителствен комплекс".
  • "Като пуснах конкурсите за ръководство на Държавната консолидационна компания (ДКК) казах: искам честни конкурси. Пак получих едно обаждане: „искате честни конкурси, добре“. От 10 човека, които кандидатстваха, 8 бяха явно компрометирани".
  • "По [проекта за строеж на правителствен комплекс] бяха преведени 85 млн. лева. Тези 85 млн. бяха взети от Българската банка за развитие, преведени на ДКК, която ги е превела на един изпълнител - варненска компания, която е получила пари. Те са преведени без нищо, нищо не е свършено".
  • "Някой работи с тези 85 млн. Това са държавни пари, безлихвени пари".
  • "Някой минава с джипката, раздава едни пари на калпак, обществото не разбира изобщо тези пари къде отиват, за какво отиват".
  • "Решения се взимаха с автомобил. Решение на борда [на директорите на ДКК] се пускаше и един автомобил минаваше за подпис от хората, които са в борда и се предаваше това нещо като решение на борда".
  • "Всичко над 3 млн. си има разпределители. Разпределители, близки до определени политически кръгове. Някои от тези разпределители имат по двама бащи".
  • "6 млрд. лв. всяка година, потенциално, в такъв тип поръчки, се отклоняват. Отклоняват се към олигархични кръгове, бизнес кръгове".
  • "Тези компании, които в момента участват [в обществени поръчки], вие ще видите, че консолидацията на обществените поръчки стига буквално до компании, които се броят на пръстите на едната ми ръка".

Три обаждания от Пеевски

Три пъти Делян Пеевски е звънял, за да възпрепятства изграждането на завод за барут в България. „Пеевски се обади лично тогава и каза този проект да бъде изтеглен“, каза Богдан Богданов. След отказа е последвало второ обаждане. „При което второ обаждане се казва, че, ако не изтеглим тази точка, същото това решение ще бъде гътнато в Народно събрание“, каза Богданов.

По думите му „тогава последва и третото обаждане, което беше вече в съвсем различен тон. Това стана по време на заседание на Министерски съвет и искаха от мен тогава, пак Пеевски, да бъде изслушан в икономическа комисия в парламента“.

Вижте също Развитието на завода за барут е било спряно първо от Пеевски, а после от "подготвени" хора на място

Проектът за изграждане на завод за барут е спрян след като от ДАНС изтеглят без аргументи положителното си становище. „Вече една година този проект е на трупчета“, каза Богданов. По думите му „този инвеститор ежедневно е тормозен от всякакви институции с бюрократични процедури и прехвърляне на топката между Министерството на икономиката, ДАНС и община Шумен“.

Вижте също "Пеевски, който е в съседния кабинет". Как Борисов ще работи с "управляващата опозиция"

Строежът на правителствен комплекс

Бившият министър на икономиката Богдан Богданов каза, че е бил подложен на натиск проектът за т.нар. правителствен комплекс да не бъде прекратен, въпреки че по него са изразходвани значителни средства без резултат.

Вижте също Проблемът е дали нашите пари са отишли в някой джоб. Кирил Петков пред Свободна Европа

„Този правителствен комплекс беше глътнал едни 85 млн. лв държавни пари. Той не беше придвижен доникъде“. По думите му, кредитът е бил взет от Българската банка за развитие (ББР), а само за лихви са се плащали по 6 милиона лева на година. „Бяха платени тези пари на една компания без обществена поръчка, без оценка, без дори да имаме една страница документ, от който ние да разбираме какво ще строим“, каза Богданов.

Вижте също Касичката "ДКК". Как се става милионер, ако си прокурорски свидетел

По думите му „някой работи с тези 85 млн. Това са държавни пари, безлихвени пари“.

Проектът за строителство на правителствен комплекс беше спрян през 2021 г. по време на служебното правителство на Стефан Янев.

Вижте също Как изчезнаха 50 милиона лева от държавна фирма

Кои са разпределителите

Има неформална мрежа от хора, които контролират разпределението на обществени поръчки. „Всичко над 3 млн. си има разпределители. Разпределители, близки до определени политически кръгове. Някои от тези разпределители имат по двама бащи“, каза Богданов. Той не пожела да каже конкретни имена.

Вижте също Държавна фирма работи като "схема за източване". МВР спъва разследвания на европрокуратурата

„Това са едни 30 милиарда на година като обществени поръчки“, каза Богданов. По думите му „6 милиарда всяка година, потенциално, в такъв тип поръчки се отклоняват към олигархични кръгове, бизнес кръгове и тези разпределители, за които аз говоря, са реално неформалните управленци на обществените процеси“. Според него „това са хората, за които никой не говори, но [именно те] спомагат за развитието на олигархичния кръг в България“.

Вижте също "Политическа каса". Какво е общото между акция в митниците и снимка с куче