Промяна или "възмездие на всяка цена"? Каква е сделката на политиците за реформа в прокуратурата

Йонко Грозев

България хем не е осъдила нито един висш политик, хем е сред водещите страни от ЕС за корупция. Прокуратурата има годишен бюджет над средния за ЕС, но резултатът е нула по отношение разриването на злоупотреби с държавна власт. Как е възможно това?

От 2014 г. насам годишният бюджет на прокуратурата средно на човек от населението е над осреднената стойност за страните от Европейския съюз, като маржът се увеличава.

Бюджетът на прокуратурата като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за 2020 г. е най-висок. Средният брой прокурори на 100 000 души население в България и администрацията, която я подпомага през годините, е от най-високите или най-високият.

Казано по друг начин – прокуратурата има добри условия за работа. Резултатът е неефективност в разследването на корупционни престъпления и престъпления, свързани със злоупотреби с държавна власт.

Данните са от лекция на бившия съдия в Европейския съд по правата на човека в периода 2015 - 2024 г. Йонко Грозев.

На този фон предстои Висшият съдебен съвет, който е с изтекъл мандат да гласува избор на нов главен прокурор.

В "Студио България" на Свободна Европа разговаряхме с Йонко Грозев за зависимостите в съдебната система.

Най-важното от интервюто

  • "Ако нямаме отговор на тези въпроси [за "Осемте джуджета"], избирането на г-н Сарафов е неприемливо".
  • "Дори и да не бъде избран [Сарафов], ако не се промени целият модел, по който функционира [прокуратурата], няма да имаме промяна".
  • "Правосъдието е сложна, деликатна работа, тя не се случва от днес за утре, а един от проблемите е по-високите очаквания, че нещо бързо ще се случи".
  • "Ние трябва да имаме сравнително ясна идея какво е решението и тук аз бих бил доста критичен към професионалната общност, защото ние нямаме отговор към българския народ какво трябва да променим в прокуратурата, така че този модел, който се е установил от 30 години, да може реалистично да започнем да го променяме".
  • "За съжаление професионалната общност има това утопично вярване, че като кажем, че една институция е независима и ѝ сложим етикета "независимост", гарантираме ѝ автономност в нейното управление, тя ще бъде независима. Не е независима. Започва да злоупотребява с правомощията, които има".
  • "Една от заблудите, която струва ми се доста широко разпространени, е, че е възможно да отграничим напълно политическия процес от съдебната система. Това не е вярно никъде. То не е възможно".
  • "Не виждам как ще можем да започнем да се променяме за в бъдеще, ако в същото време се опитваме да постигнем възмездие на всяка цена".
  • "Трябва да си даваме много ясно сметка, че двете цели - възмездие и промяна на системата, са в конфликт и трябва да направим избора си кое от двете е по-важно. За мен бъдещето е по-важно".
  • "За да се постигне политически консенсус за това да започнем да променяме управлението на системата, този политически консенсус ще трябва да стъпи в някаква степен на реалността, че различните политически партии имат определени интереси".
  • "Ако основната мотивация, която ни движи за промените, е да получим възмездие, рискът да не променим системата е особено голям"".
  • Ако ние се фокусираме върху това да наказваме, няма да постигнем наказване. Ако се фокусираме върху това да променяме системата и нейното управление, в някои случаи няма да има наказания, в други случаи ще има. Но това ще зависи до голяма степен от това колко силни доказателства има и времето, което е изтекло".
  • "Дефиницията на проблема е, че в България, която по всички изследвания е една от най- корумпираните държави в Европа, никога никой не е наказван".

Избирането на Сарафов

Ако няма отговор на въпросите около случая с "Осемте джуджета", "избирането на г-н Сарафов е неприемливо", каза Йонко Грозев. Според него това е "минимумът, който може да бъде направен към този момент".

Your browser doesn’t support HTML5

Връзки, доходи, джуджета. Защо Сарафов не е подходящ за главен прокурор

Случаят с "Осемте джуджета" стана публичен през 2020 г. след разкрития на неправителствената организация "Антикорупционен фонд". "Осемте джуджета" е името на столичен ресторант, за който има данни, че в него са се правили задкулисни договорки с хора от съдебната система.

Става въпрос за схема, която според потърпевши и участници, е била ръководена от издирвания в момента бивш следовател Петьо Петров - Еврото, бившата му съпруга Любена Павлова и действащи прокурори.

През 2023 г. АКФ публикува снимки, на които се вижда, че Сарафов също се е срещал с Еврото в "Осемте джуджета". Няма информация докъде е стигнало разследването на прокуратурата за мрежите за влияние в съдебната система.

Вижте също "Излиза пред скоби". Сарафов свърза Гешев с кръгове около Пепи Еврото и Мартин Нотариуса

"Притеснението ми е, че дори и да не бъде избран г-н Сарафов това няма да промени модела, по който работи системата", каза Грозев.

Реформите в съдебната система

"Ако основната мотивация, която ни движи за промените, е да получим възмездие, рискът да не променим системата е особено голям", каза Грозев.

По думите му "трябва да си даваме много ясно сметка, че двете цели – възмездие и промяна на системата са в конфликт и трябва да направим избора си кое от двете е по-важно. За мен бъдещето е по-важно".

"По никакъв начин не бих твърдял, че за никакви престъпления не трябва да се носи отговорност и някаква цялостна амнистия ще трябва да се приеме, за да можем да тръгнем напред. Но това е реалният проблем", каза Грозев. По думите му "тази политическа договореност, която трябва да се постигне, е за определен хоризонт за промяна на институциите".

Вижте също Как Пеевски владее правосъдието

Според Грозев, ако "се фокусираме върху това да наказваме, няма да постигнем наказване. Ако се фокусираме върху това да променяме системата и нейното управление, в някои случаи няма да има наказания, в други случаи ще има. Но това ще зависи до голяма степен от това колко силни доказателства има и времето, което е изтекло".

По думите му "дефиницията на проблема е, че в България, която по всички изследвания е една от най- корумпираните държави в Европа, никога никой не е наказван".

Вижте също Кой държи компроматите. Цветан Василев за това как Пеевски управлява държавата