За по-малко от половин работен ден Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е блокирала процес, свързан с изграждането на завод за барут в България.
Агенцията е активирана след личната намеса на политик. Проверка на Свободна Европа показа, че ДАНС без аргументи променя свое становище, поддържано преди това с месеци. И казва, че ще проверява сгради и складове, част от които все още не съществуват.
Защо барутът е важен
След началото на войната на Русия срещу Украйна една от най-търсените стоки в света е барутът. Китай на практика е спрял доставките за Европа. От барут имат нужда и българските оръжейни заводи.
През 2024 г. Европейската комисия финансира изграждането на мощности в ЕС.
Вижте също Барут, криза, Пеевски. Защо тази история е важна не само за БългарияНа този фон през 2023 г. се появява инвестиционно намерение на фирмата „Караш инвест“ за завод за барут край Шумен.
Идеята е той да започне работа в бившия химически комбинат в Смядово. Заводът е изграден през 80-те години и преди приватизирането му през 90-те е най-голямото предприятие за взривни вещества на Балканите.
През март 2024 г. тогавашният министър на икономиката Богдан Богданов предлага на кабинета да гласува фирмата „Караш Инвест“ да бъде включена в списъка със стратегически обекти на страната. Тя е собственост на сина на оръжейния производител Емилиян Гебрев – Христо Гебрев.
Вкарването ѝ в списъка на стратегическите обекти означава по-високо ниво на сигурност и по-бързи административни процедури при придвижването на проекта. Всичко това е блокирано с едно обаждане.
Вижте също "Пеевски лично се обади". Как един човек спря проект за стратегически завод, способен да помогне и на УкрайнаОбажда се Пеевски
Историята е от началото на март 2024 г. Това се случва по време на заседание на кабинета с премиер Николай Денков. Пеевски иска да се оттегли от дневния ред точката, свързана със завода за барут. Историята беше разказана пред Свободна Европа първо от бившия министър на отбраната Бойко Ноев, а след това потвърдена от министър Богданов, който заедно с Денков е разговарял с Пеевски. Богданов каза, че е отказал да изпълни искането на Пеевски.
Но е последвало второ обаждане от Пеевски и точката е изтеглена, а министър Богданов отива на изслушване в парламента. То приключва с искане от депутатите Богданов да предостави всички документи по преписката. Никой от тях не реагира в следващите дни и точката е внесена повторно за гласуване в Министерския съвет на следващата седмица.
Пет минути преди началото на заседанието ДАНС оттеглят положителното си становище без аргументи и с това блокират процеса.
Вижте също ДАНС и Пеевски мълчат за спрения завод за барут на ГебревДва пъти "да"
Проверка на Свободна Европа показа, че ДАНС на два пъти е дала положително становище за проекта преди обаждането на Пеевски.
Първият път е още преди да започне съгласувателната процедура с всички институции по веригата. Тази процедура не може да започне без санкция на агенцията, която прави най-важните проверки в подобни случаи.
Втория път ДАНС казват „да“, когато това съгласуване е приключило. При внасяне в МС се пуска междуведомствено съгласуване, при което ДАНС не са длъжни да дават становище, а само съгласуват със или без забележки. Агенцията не е имала забележки и проектът за решение е внесен в Министерския съвет.
Няма официална информация защо ДАНС променят становището си. Знае се само, че Пеевски е против.
Свободна Европа изпрати три пъти въпроси до ДАНС за мотивите, но не получи отговор.
Делян Пеевски също не отговори на въпросите на Свободна Европа, които бяха изпратени два пъти.
Барутът е стратегическа суровина, която е необходима както на България, така и на страните от НАТО и Украйна. Пеевски нееднократно се представя като евроатлантик и приятел на Украйна.
Вижте също Как Украйна награди трима души, но само Пеевски се похвали с товаКой дава време на ДАНС
Пеевски не успява да спре чрез министъра на икономиката включването на завода за барут в списъка, но с действията си го забавя със седмица. Именно в тези няколко дни се случва преобръщането на становището на ДАНС.
Времето е осигурено чрез организиране на изслушване на министър Богданов в икономическата комисия в парламента. Председател на комисията тогава е Хамид Хамид.
След разцепването на ДПС Хамид остана в лагера на Пеевски.
Вижте също Кои са депутатите, които остават верни на Делян ПеевскиОт записа на заседанието се вижда, че по време на обсъждането Хамид подлага на гласуване искането министър Богданов да предостави на депутатите всички документи, свързани с проекта за решение на Министерския съвет. Но той отказва да подложи на гласуване предложението да бъде изслушан председателят на ДАНС.
Предложението за изискване на документите е на депутатката от ГЕРБ Десислава Трифонова. В имейл до Свободна Европа Трифонова написа, че „тогавашният министър на икономиката без никакви данни и анализи и на база на едно изречение до ДАНС е поискал обектът да бъде обявен за обект от стратегическо значение“. В изложението си Трифонова не споменава да е открила нещо нередно, след като се е запознала с документите.
Името на Десислава Трифонова стана популярно през 2021 г. Тогава тя беше освободена като директор на Агенцията за чуждестранни инвестиции, където е била командирована от три години, докато се води служител на фонд „Земеделие“.
Брат на Трифонова е Марио Трифонов, за когото сайтът Булевард България пише, че е свързван с Пеевски. Той е бивш шеф на дирекция борба с организираната престъпност в ДАНС, след което преминава на влиятелни позиции в МВР. Според публикацията името на Трифонов се свързва и с бившия заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков, който също е санкциониран за корупция.
Пред Свободна Европа Богдан Богданов каза, че нито един от депутатите не е изпратил въпрос или отрицателно становище, след като се е запознал с преписката. Единственият резултат от изслушването му в парламента е забавяне на гласуването в Министерския съвет. В рамките на това забавяне ДАНС променят решението си.
Вижте също Нула официална информация. Как Пеевски стана най-охраняваният български политикКакво се случва в ДАНС
ДАНС отказва да отговори на въпросите с какви мотиви оттегля положителното си становище за включването на двете фирми в списъка със стратегически обекти. Свободна Европа провери от няколко източника какво точно се е случило за тези няколко дни в агенцията, за да може промяната в позицията на ДАНС да стане за няколко часа и то в деня, в който Министерският съвет трябва да гласува решението.
Ето хронологията:
- Заседанието на икономическата комисия, в което е изслушан министърът на икономиката е на 6 март 2024.
- Седмица по-късно, в деня, в който точката е внесена за повторно гласуване от кабинета, Хамид Хамид от фракцията на Пеевски в ДПС, изпраща писмо до ДАНС, в което казва, че в комисията е постъпила пълната преписка във връзка с вкарването на две български предприятия в списъка със стратегически обекти. Хамид пише, че изпраща преписката „по компетентност“ и нищо повече. В писмото няма въпрос, молба или съмнение.
- В същия ден председателят на ДАНС Пламен Тончев отговаря на Хамид, че ДАНС оттегля съгласувателното си писмо, за да "извърши проверка на производствените площадки и складовете за съхранение". Към този момент част от тях още не са изградени, а съществуващите предстои да бъдат модернизирани, което е съвсем отделна процедура.
- С друго писмо ДАНС информират Министерския съвет непосредствено преди заседанието на кабинета, че оттеглят положителното си становище.
Тази последователност показва, че всичко се е случило за една сутрин, непосредствено преди заседанието на министрите.
Към днешна дата оборудването на завода е поръчано, но изграждането му още не е започнало.