Самолетът на Азербайджанските авиолинии вероятно е бил ударен от ракета на руската противовъздушната отбрана, изстреляна срещу украински дрон, насочен към Чечня. Доказателствата в подкрепа на тази хипотеза за причината за катастрофата на самолета стават все повече.
В сряда пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии, изпълняващ редовен полет от столицата Баку до Грозни, се разби в Казахстан. На борда е имало 67 души, от които 38 загинаха.
Руските власти и държавните медии побързаха да назоват възможните причини - гъста мъгла, сблъсък с птица или експлозия на кислороден резервоар в кабината. Властите в Азербайджан казаха, че не трябва да се спекулира за причината за катастрофата на пътническия самолет, преди да приключи разследването.
Все повече доказателства обаче сочат, че самолетът може да е ударен от руска ракета. Голяма част от тях не са потвърдени от властите в Азербайджан, Казахстан или Русия. Те включват кадри от вътрешността на самолета преди катастрофата, изображения на пробитата опашка на самолета след катастрофата, коментари на оцелели и разкази, сочещи че е имало предполагаема атака с дрон по времето, когато самолетът очевидно се е опитал да кацне в Грозни.
Ако удар земя-въздух бъде потвърден като причина, това ще бъде вторият път, когато руска ракета сваля пътнически самолет след началото на войната на Москва срещу Украйна, кояато започна с окупацията на Крим и конфликта в Донбас. През 2014 г. руска ракета свали самолет на Малайзийските авиолинии, убивайки 298 пътници и екипаж.
Смущения в GPS-сигнала
Самолетът на Азербайджанските авиолинии е излетял малко преди зазоряване с 62 пътници и петима членове на екипажа. Краткият полет на северозапад до Грозни очевидно е преминал безпроблемно за половин час, след което следват „GPS смущения“, според Flightradar24. Това е сайт, който проследява въздушния трафик в световен мащаб.
„Самолетът е бил изложен на GPS заглушаване и смущения в сигнала близо до Грозни“, съобщава Flightradar24. Вероятността това да е основната причина за катастрофата е малка, но това са признаци, че на земята може би са били предприети усилия за защита срещу атака с дрон.
Съобщения за за атака с дрон срещу Грозни по времето, когато самолетът е бил в района, бяха публикувани както от чеченски опозиционен канал в Telegram, така и от руското издание Baza, което е свързано със службите за сигурност. Според Baza летището в Грозни е спряло да приема пристигащи полети поради предполагаемата атака. Различни изследователи потвърдиха за удар с дрон срещу Чечня, използвайки методи за геолокация.
Публикация в акаунт в Инстаграм, управляван от секретаря на Съвета за сигурност на Чечения Хамзат Кадиров, племенник на автократичния регионален лидер Рамзан Кадиров, казва, че атака с дрон е била успешно отблъсната. Тя включва кратък клип на това, което акаунтът предполага, че е дрон, избухнал в пламъци. След това публикацията беше премахната.
Държавният информационен бюлетин Grozny-Inform, очевидно позовавайки се на същата публикация в Instagram, също съобщи, че Хамзат Кадиров е написал, че „всички [дронове] са свалени“.
"Сблъсък с птица“
Една от версиите, разпространени след катастрофата е, че тя е причинена от „сблъсък с птица“. Тя се появи от предполагаем радио запис на разговор между екипажа в пилотската кабина и диспечер от Грозни. Автентичността на този запис не може да бъде проверена.
Според анализатори идеята за сблъсък с птици е спорна заради видимите поражения в останките на самолета. Според тях най-вероятно да самолета е избухнала ракета, изстреляна от система за противовъздушна отбрана.
Оцелял пътник каза пред държавния руски канал RT, че пилотите са направили три опита да кацнат в Грозни и че при третия подход „нещо е избухнало... Не бих казал, че беше вътре в самолета”. Свидетелят казва, че парче от шрапнел е прелетяло между краката му и е пробило спасителна жилетка.
Видеозапис на самолета, който се спуска и след това удря земята, показва, че той е цял и не гори, докато не се разбива.
Изображенията след катастрофата и кадрите на опашката на самолета показват многобройни дупки, разкъсвания и вдлъбнатини, които според наблюдателите изглеждат като повреда от шрапнел. Ръбовете на дупките са огънати навътре, което показва експлозия извън самолета, а не вътре в кабината. Освен това кадри от вътрешността на самолета преди катастрофата показват значителни щети.
Самолетът „е бил свален от руска система за противовъздушна отбрана“, пише Андрий Коваленко, ръководител на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна.
Украйна извърши множество атаки с дронове срещу военни цели в Русия, откакто руският президент Владимир Путин започна пълномащабната инвазия през февруари 2022 г. Атаките с дронове срещу Чечня и други части на Северен Кавказ се увеличиха през последните месеци. Казахстанските, руските и азербайджанските власти казаха, че няма да коментират причината за катастрофата, докато не приключи разследването, а говорителят на Путин Дмитрий Песков призова да не се съобщават „хипотези“. В Чечения Рамзан Кадиров не е коментирал катастрофата.
Вижте също Войната: "Няколко" ранени севернокорейски войници са починали след залавянето си от Украйна, каза Зеленски