Три минути: ГЕРБ и ПП-ДБ не се разбраха. Жени протестираха срещу насилието

Протест срещу насилието срещу жени в София, 25 ноември 2024 г.

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • ГЕРБ и ПП-ДБ
  • Жените и насилието
  • Руската империя и войната

ГЕРБ и ПП-ДБ така и не се срещнаха, за да обсъдят политическата ситуация. Това стана, след като ГЕРБ отхвърли формата за среща на лидерско равнище и повтори тезата си, че Бойко Борисов трябва да е премиер. ГЕРБ също така предложи председателския пост на Народното събрание на Атанас Атанасов от ПП-ДБ, но коалицията каза, че не участва в „търговия за постове“, а предложението за Борисов като премиер е неприемливо.

Липсата на разговор не помага за намирането на изход от положението, в което е парламентът – той вече на пет пъти не успява да избере свой председател. Дневник проучва въпроса дали може да има парламент без председател, но с парламентарни групи.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

Жените и насилието

Как намираш сили да избягаш, ако преживееш насилие в собствения си дом? За това разказваха жени, протестирали в понеделник срещу домашното насилие в най-малко 7 български града – София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Шумен, Габрово и Трявна. На снимките се вижда и плакат като този: „Не е крайно време. Късно е“. От началото на годината в България има най-малко 18 жени, убити от своя бивш или настоящ партньор. Вчера беше Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени.

Всяка трета жена в ЕС е била подлагана на насилие или заплахи поне веднъж в живота си, показва проучване на съюза. За България в това има и още един проблем – жените не знаят към кого да се обърнат, нито какво да правят, ако станат жертви на такова насилие. Създадохме подобие на старомоден телефонен указател, съчетан със стъпките, които можете да направите, ако се озовете в такава ситуация. Вижте и видеото.

Интересуват ли ви тези истории? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

Румъния

Новият президент на Румъния ще бъде избран след две седмици на балотаж между проруския кандидат Калин Джорджеску и проевропейската дясноцентристка кандидатка Елена Ласкони. Разликата между двамата е малко над 3 процента. Изборът на румънците ще има голямо значение за външната политика на страната, която има над 600 км обща граница с Украйна и в която са разположени противоракетни системи на НАТО. На първия тур в неделя Джорджеску изненадващо поведе, след като никой не беше установил, че той може да разчита на повече от 5%. Но той получи 22,95%. Вижте кой е Джорджеску.

Харесвате ли този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.

Войната

Украйна удари руски петролен склад в Калуга, западната част на Руската федерация. Тази атака беше съпроводена с удари по руските области Брянск и Курск, които са до границата с Украйна. В същото време Русия не спира да напредва на Източния фронт и усилва натиска в Курска област.

Солидарността с Украйна не бива да се разколебава след като Доналд Тръмп влезе в Белия дом, пише британският Гардиън в редакционна статия. Вестникът предупреждава, че има опасност на Украйна да бъде наложен несправедлив мир и призовава за спешна стратегия на Европа. Френският Льо монд се позовава на анонимни източници и твърди, че Париж и Лондон обмислят евентуална коалиция за участие на военни части на двете страни в Украйна. Идеята беше лансирана през февруари от президента Еманюел Макрон, после заглъхна.

И две препоръки

Христо Христозов е програмен директор на фестивала „Киномания“, който продължава до 1 декември. Той е Човек на деня на Свободна Европа.

Щангистът Божидар Андреев е медалист от олимпийските игри, но месеци наред не получава обещаната от държавата премия. От близо година той не е получавал дори и заплата. В неделя каза, че се отказва от спорта. Николай Лавчиев провери как е станало всичко това.

… плюс моят личен фаворит

Руски писател, противник на Путин, говори за личното си чувство за вина пред войната на Кремъл в Украйна. Това е Михаил Зигар, чиято последна книга „Война и наказание“ излезе в издателство „Жанет 45“. Той беше в София и разказа на Катерина Василева за това, как преди 2-3 десетилетия руското общество така и не е успяло да забележи колониалната същност на руския и съветски империализъм.

Искрено ваша,

Татяна Ваксберг