След САЩ и Израел. България се включи в критиките срещу заповедта за арест на Нетаняху

Бенямин Нетаняху и Джо Байдън по време на срещата си във Вашингтон, 25 юли 2024 г.

България "последователно се противопоставя" срещу опитите за "политическа употреба" на Международния наказателен съд (МНС) в Хага. Това се казва в позиция на Министерството на външните работи (МВнР), огласена в петък.

Преди ден МНС издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, неговия бивш министър на отбраната Йоав Галант и лидера на Хамас Мохамед Дейф, за когото се предполага, че е мъртъв.

Вижте също Близо 30 години на върха, а сега със заповед за арест. Кой е Бенямин Нетаняху

От Външно заявяват, че "издадените заповеди не разграничават отговорността за безпрецедентната терористична атака на Хамас срещу Държавата Израел на 7 октомври и легитимните действия на самоотбрана в отговор на нападението от израелска страна".

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на Международния наказателен съд в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право, и последователно се противопоставя на опитите за политическата му употреба", се казва още в позицията на МВнР.

Тя идва на фона на остри критики от Израел и САЩ срещу решението на Международния наказателен съд да нареди задържането на Нетаняху и Галант. Тел Авив го определи като "антисемитско", а американският президент Джо Байдън го нарече "възмутително" и добави, че между Израел и Хамас "няма равнопоставеност".

МНС заяви, че Нетаняху и Галант са заподозрени, че са използвали "глада като метод за война", като ограничават хуманитарната помощ. Израел отрича тези обвинения.

Това стана на фона на продължаваща вече повече от година война в Ивицата Газа. Тя започна през октомври след нападението на членове на Хамас в Израел. Те убиха над 1200 души и взеха други 250 за заложници. В отговор Израел започна настъпление в Газа. По данни на Хамас досега там са убити близо 44 хиляди души.

Вижте също Повече Китай, по-малко Европа. Какво да очакваме от Марко Рубио, избран от Тръмп за държавен секретар

Орбан покани Нетаняху в Будапеща

Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан коментира, че ходът на МНС срещу Нетаняху "се намесва в продължаващ конфликт" и е представен като "юридическо решение, но всъщност преследва политически цели".

"По-късно днес ще поканя израелския премиер г-н Нетаняху да посети Унгария, където ще му гарантирам, ако дойде, че решението на МНС няма да има ефект в Унгария и че ние няма да следваме неговото условия", заяви премиерът на страната пред държавното радио в петък.

Малко след обявяването на решението на МНС, първият дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел каза, че решенията на МНС "са задължителни за всички държави, страни по Римския статут, което включва всички държави членки на ЕС".

Орбан поддържа близки отношения с руския президент Владимир Путин и критикува санкциите на ЕС, наложени на Москва след нейното непровокирано нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.

По-рано Орбан каза, че Унгария също няма да арестува Путин въпреки заповедта за арест му, издадена от МНС за военни престъпления и за ролята му в депортирането на украински деца.

Вижте също Приближава ли се светът към Трета световна война заради ескалацията в Украйна