Наближава 19 часа, време е за театър. Но публиката влиза в сградата по необичаен начин: през "коридор", проправен от известни актьори и студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
Организирали са се така, за да не стане като в четвъртък: тогава беше премиерата на същия този спектакъл, който се играе и в петък, но тя протече пред почти празен салон. Националисти, събрани отвън, казаха, че пиесата е антибългарска, нападнаха зрителите с билет и не ги пуснаха да гледат "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, поставена от гостуващия режисьор Джон Малкович.
В действителност спектакълът е антивоенен.
Вижте също Пречат им бежанци, ваксини, "чужди агенти", сега и пиеса. Кои са хората зад протеста пред Народния театърВ петък нещата са различни благодарение на коридора, образуван от актьори и студенти. Националистите пак са тук, но има и много хора, дошли да защитят театъра.
Затова, докато стигнат до входа на Народния театър, зрителите чуват аплодисменти от едната страна и освиркване от другата. Виждат жълтите жилетки на полицаите с надписи "Анти-конфликт". Нататък ги поглъща театърът, стените му заглушават външния шум, светлините угасват, телефоните се изключват, на сцената излизат първите актьори.
Разлика от едно денонощие
"Всеки трябва да има достъп до културна институция. Вчера нямаше толкова полицаи и не беше направен кордон", казва пред Свободна Европа актьорът Юлиан Вергов, който също помага на зрителите да стигнат до входа.
Зад него се виждат полицаите, които отделят националистите от защитниците на театъра.
Но в четвъртък те не се държаха така. Полицията беше по-малко и сякаш помагаше на националистите – като не ги спираше дори и при прояви на насилие.
Вижте също "Без заповед нищо няма да направя". Как полицията допусна безредиците пред Народния театърРазликата между събитията от четвъртък и петък се вижда още щом човек приближи площада. Националистите са по-тихи от преди. Но това не пречи на възрастен мъж с българското знаме с ръка да вика срещу множеството хора, дошли да защитават театъра. "Как така ще търпим някой да си позволява да обижда българите", възмутено повишава тон друг мъж, когато го питаме защо е дошъл.
Сред техните съмишленици се вижда плакат с надпис "Позор". Чува се и скандиране на английски: "Malkovich, go home" ("Малкович, върви си у вас").
От другата страна, зад полицаите, една жена е обърнала към националистите своя плакат: "Колко културни събития посетихте в последната година?" Защитниците на театъра смятат, че възмутените от режисьора Малкович дори не са чели пиесата на Бърнард Шоу, а със сигурност не са гледали и спектакъла, защото са излезли на протест преди той да е видял бял свят.
"Тук съм в защита на изкуството, актьорите и театъра. Това, което стана снощи е недопустимо", казва младеж, който се представя като студент от НАТФИЗ. Около него през това време скандират: "Сцена, не арена!". Но младият мъж продължава въпреки шума: "Трябва хората да се събудят, за да спрем този абсурд".
От разговора със защитниците на спектакъла става ясно, че те ползват думата "абсурд" за обобщение на поне три нередности:
- Че има протестиращи, които не познават това, срещу което протестират;
- Че има протестиращи, които 35 години след комунистическия режим вярват в нуждата от забрани на изкуството;
- Че има полиция, която не спира нападатели, докато те извършват нападението си пред очите ѝ.
"Обидата" към българите
"Трябва да се протестира срещу това някой да си позволява да "обижда българите", казват пред Свободна Европа две жени, настроени против пиесата. Те сравниха антивоенния спектакъл на Малкович с "пропагандата на Гьобелс".
Смятат, че "Оръжията и човекът" е насочена срещу "доброто име на българския народ, който озарява цяла Европа".
Много от героите в пиесата на Бърнард Шоу са българи. Част от тях имат комични образи в рамките на произведението. Действието се развива по време на Сръбско-българската война от 1885 г.
Самият режисьор Джон Малкович казва, че Бърнард Шоу не е знаел много за България и българите, нито е знаел конкретни факти за войната през 1885 г. Той добави, че Шоу "никога не е казвал, че това е истинска история и че всичко в нея е вярно".
"Мога само да се забавлявам с твърдението, че бих дошъл тук, за да поставя пиеса, с която да се присмивам на България", коментира Малкович.
Поставянето на "Оръжията и човекът" беше обявено през лятото. В края на септември няколко националистически организации започнаха да критикуват пиесата.
Темата поде и Съюзът на българските писатели (СБП), който каза, че пиесата е "антибългарска" и определи поставянето ѝ в Народния театър като "инсинуация срещу страната и народа ни".
В четвъртък, денят на премиерата, започна и физическата проява срещу театъра. Сред организаторите има познати имена, които редовно участват в прояви по разделящи теми, показа проверка на Свободна Европа. През годините те са организирали протести срещу бежанци, мигранти и ЛГБТ хората, докато са подкрепяли руския закон срещу "чуждестранните агенти".
Вижте също Как Джон Малкович и Бърнард Шоу ядосаха националисти и Съюза на българските писатели