"Открити са две силно обгорели тела, за които се предполага, че са на двамата мъже, за които се знаеше, че са били в складовете при възникването на инцидента край Елин Пелин", съобщиха от прокуратурата. Предстои тяхната идентификация.
Така жертвите на взривовете край Елин Пелин вече са четири.
Инцидентът се случи в четвъртък в склад за фойерверки, собственост на фирма "Енигма". Пожарът започна около 18:30 ч., а причините все още не са ясни.
„Трето денонощие сме свидетели на продължаващите гърмежи. Вътре има доста стока“, каза Калин Стоянов. По думите му „самият склад е обезопасен“, а стените му са здрави.
Ясен общият брой на хората, които са били в складовете в деня на инцидента. Това са общо шест души. Четирима от тях са загиналите, от които двама са с установена самоличност - доц. Петър Шишков и неговата дъщеря. Двама са оцелелите – охранител и още един мъж, който е установен след това.
Калин Стоянов каза, че вторият свидетел на инцидента е издирен от полицията. Това е „младо момче“, което „реално в продължение на около 15 минути е било вътре, докато пожарът се е развил. Той казва, че първоначално е влязъл в един микробус, където се е опитал да се скрие“. Стоянов каза, че момчето е успяло да избяга и не се е обадило в полицията, а се прибрало вкъщи и „пуска телевизора, а ние през това време се опитваме да разберем кой е бил там“, каза Стоянов. По-късно Стоянов уточни, че момчето е подало сигнал до телефон 112, още докато се е намирало на територията на горящите складове и това е вторият регистриран сигнал за взривовете.
По думите на Стоянов по първоначални данни „момчето е било в средата на складовата база. Първо се е чул взрив, а след това огън. Този взрив е започнал от началото на складовата база“. По думите на Стоянов „вероятно това са помещенията, където се е подготвяла стоката, която да се изнася за въпросното тържество“.
Все още не ясно какво количество пиротехника е имало в складовете. "Въпрос на време е да се установи, какво е имало по документи в склада, а каква е била реалността е съвсем друга тема", каза Стоянов.
"Работим по всички възможни версии – от човешка небрежност, до техническа неизправност. Ще проверим и версията за умишлено деяние", каза окръжният прокурор на София Наталия Николова.
Вътрешният министър съобщи, че няма кадри от видеонаблюдението в складовете. Причината е, че сървърите за съхранение са били вътре в склада и са унищожени при пожара. „[Собственикът] не е извел наблюдението навън“, каза Стоянов.
Вътрешният министър каза, че складовете са обезопасени, но все още има опасност при влизане и се чуват експлозии.