Отношенията между партньорите в управлението на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП–ДБ) и ГЕРБ–СДС навлязоха в най-острата си фаза. Това се случи девет месеца след избора на съвместното им правителство, когато, според предварителната договорка, трябваше да се направи т. нар. ротация на премиера и председателя на парламента.
Във вторник номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел върна на президента Румен Радев изпълнен проучвателен мандат за съставяне на правителство. Президентът издаде указ, с който предлага на Народното събрание да я избере за премиер, а от коалицията ПП–ДБ казаха, че ГЕРБ не е съгласувала с нея нито състава на кабинета, нито споразумението за съвместно управление. Последва и отговор от Бойко Борисов, който поиска извинение, за да продължат преговорите.
По време на преговорите управляващите не говореха пред медиите. Мълчанието беше нарушено в неделя вечерта. Тогава Мария Габриел постави ултиматум за незабавно съгласие с ГЕРБ, а от ПП–ДБ казаха, че отказват да приемат предложенията за министри.
В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с журналиста Иван Бакалов за това каква е стратегията на Борисов и партията му на фона на цялата тази хронология от събития.
Най-важното от интервюто
- "Основната грижа на Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, е да не бъде вкаран в затвора. Той има за какво да го разследват и да го изправят пред съда."
- "Изгодно е за Борисов да има избори, защото се отлагат във времето избори за регулатори, отлага се [изборът на] Висш съдебен съвет и [Борисов] продължава да дърпа конците."
- "На него не му пука. Излизат документи, че "Турски поток" е построен под диктовка на Москва, с точно определени параметри и срокове. Борисов вика: "Това са глупости. Аз се гордея."
- "[Борисов] отслаби позиции и има промяна в България през последните години и нещо живна. Забелязва се оживление, защото хватката, която беше желязна и всеобхватна, видя се на местните избори, че в някой градове отслабна."
- "Сега основната му грижа е това – какво може да задържи. Най-важна му е прокуратурата. Той ще даде всички министри на ПП-ДБ само да му оставят прокуратурата."
"Основната грижа"
Според Иван Бакалов за Борисов е изгодно да има предсрочни парламентарни избори. Причината е, че по този начин "се отлагат във времето избори за регулатори, отлага се [изборът на ] Висш съдебен съвет (ВСС) и той продължава да дърпа конците".
Бакалов каза, че "основната грижа на Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, е да не бъде вкаран в затвора".
"Той има за какво да го разследват и да го изправят пред съда. Досега той владееше прокуратурата", смята главният редактор на онлайн изданието "Е-вестник".
Вижте също "Пране на пари". Какво пише испанската прокуратура за "господина, упражнявал функциите на премиер" на БългарияБакалов припомни в подкрепа на тезата си реплики от два записа, които станаха известни. Едната е "ти си го избра", а другата - "Банкята".
Първата е произнесена през 2013 г. от бившия градски прокурор Николай Кокинов към Борисов по повод избора на Сотир Цацаров за главен прокурор.
Втората е от запис, разпространен от бившия главен прокурор Иван Гешев от негов разговор с члена на ВСС Йордан Стоев. В записа се споменават имената на Борисов, президента Румен Радев, представляващия ВСС Боян Магдалинчев и други членове на съвета.
"[Борисов] е човекът, който контролира прокуратурата. [...] Най-важна му е прокуратурата. Той ще даде всички министри на ПП-ДБ само да му оставят прокуратурата", каза Бакалов.
Кръгът около Нотариуса
Убийството на Мартин Божанов – Нотариуса провокира изнасянето на данни за престъпни мрежи на влияние в съдебната системата. Те са действали от години.
Иван Бакалов разказа за случай преди 10 години, когато хора, свързани с Нотариуса, решават дело за 9 млн. лв. То е свързано с иск срещу банка, спечелен на първа инстанция. По време на обжалването на втора инстанция в залата влиза адвокат Калин Чанков, "който е от котилото на Нотариуса".
Вижте също Прокурорска омерта. Защо разследванията за Еврото и Нотариуса са изначално обречени"Адвокат Калин Чанков веднага внася документи, че фирмата се отказва от иска, от тези 9 млн. лв., спечелени на първа инстанция", каза Бакалов.
Съдията приема твърденията на Чанков и така делото приключва. Според Бакалов "това е схема очевидно". Самият журналист публично е разказвал за получена тогава вербална заплаха от Чанков.
Чанков и адвокат Велимир Атанасов са посочени в официален сигнал на съдия Владислава Цариградска като част от престъпната група на Нотариуса, заплашвала и нея.
След убийството на Мартин Божанов депутатите създадоха временна парламентарна комисия, която да разследва дейността му. Специалнма комисия беше сформирана и във ВСС. Божанов беше застрелян на 31 януари в София. Приживе той беше разследван за натиск върху магистрати, имотни измами и пране на пари.
Вижте също "Сарафов с кого танцува?" Кой стои над главния прокурор