Украинската гранична полиция попречи на бившия украински президент Петро Порошенко да напусне страната. Той каза, че целта на пътуването му е командировка, по време на която да се срещне с унгарския премиер Виктор Орбан.
Службите за сигурност на Украйна обаче съобщиха в събота, че Русия възнамерява да използва срещата, както и други срещи на украински политици с чуждестранни официални лица, за да разпространява проруска пропаганда.
Вижте също Унгария няма да подкрепи преговори за членство на Украйна в ЕС. Орбан предлага "партньорство"В отговор партията на Порошенко „Европейска солидарност“ излезе с излявление, че Украйна е „разпространила фалшиво съобщение“ и отмяната на пътуването не е свързана със срещата с Орбан.
Порошенко беше президент от 2014 г. до 2019 г. и управляваше с ясни проруски позиции. Той казва, че е бил планирал редица срещи на високо ниво в чужбина, които в крайна сметка е трябвало да бъдат отменени. Пътуването му е било планувано да започне в петък, но той е спрян на границата.
В същия ден Унгария съобщи, че няма да подкрепи предложението на Европейския съюз (ЕС) за започване на преговори за присъединяване на Украйна към блока.
Вижте също "Всички печелим". Европейската комисия препоръча ЕС да започне преговори с Украйна и Молдова за членствоВ изявлението на украинските власти се казва, че бившият украински лидер е върнат обратно поради планираната му среща с Орбан, който „систематично изразява антиукраинска позиция“.
Ден по-късно Орбан уточни, че ЕС най-напред трябва да подпише споразумение за стратегическо партньорство с Киев, преди да се стигне до преговори за членство. С това Орбан очерта възможен компромис преди предстоящата този месец среща на лидерите на ЕС.
Унгарската позиция идва месец след като Европейската комисия (ЕК) препоръча на страните членки на ЕС да започнат преговори за присъединяване на Украйна към блока. Страната беше допусната като кандидатка за членство в ЕС след началото на руската инвазия срещу нея през февруари 2022 г.
За стартиране на преговорите е нужно одобрението на всички 27 страни членки. През декември предстои техните лидери да се срещнат, за да решат дали да приемат препоръката на ЕК. Унгария е най-вероятният противник на тази идея.
Вижте също Да купуваш въглища от себе си. Украйна обвини бивш президент в държавна измяна