Добро утро,
Най-важното е тук:
- Миньорите
- Службите
- Истанбулската конвенция
Миньорите и енергетиците формулираха своите искания на четвъртия ден от протестите. Това се оказаха шест точки, повечето от които са разбираеми само от хора, които отблизо следят темата. Тук сме ги цитирали и сме обяснили какво имат предвид: България да не се ангажира със закриване на въглищата и да се оттегли от ангажимента да намалява въглеродните емисии от производство на ток. Има и друго, но само тези две са достатъчни за заключението, че ако правителството се съгласи, България ще загуби не само парите по Плана за възстановяване и устойчивост, но и модернизацията си, като това стане за сметка на държавния бюджет.
Днес е петият ден, в който протестиращите блокират различни пътища в страната. Те отказаха вече три срещи с представители на кабинета – една с енергийния министър и две с премиера. Потърсиха обаче партии в парламента. Николай Денков им определи още една среща – за днес в 11 часа в сградата на парламента. В съобщението пише, че в срещата ще участват и министри, както и представители на партии, „които подкрепят правителството“.
Исканията на миньорите са трудно изпълними, пише „Сега“.
Това, което става в момента с протестите, е резултат от 10-годишно бездействие и провал в стратегическото планиране, пише Медиапул, като се позовава на експерти. За 10 годишно закъснение пише и Емилия Милчева в Дойче веле. Тя добавя, че въглищната енергия върви към своя край.
Службите
ПП-ДБ официално влязоха в битка с президента. В два законопроекта за реформа на службите те предложиха да се ограничат правомощията на държавния глава при назначаването на шефовете на ДАНС, ДАР, ДАТО, НСО, военното разузнаване, главния секретар на МВР. Кирил Петков каза, че вече не предлагат сливане на службите, след като ГЕРБ и ДПС са се отказали да подкрепят тази идея. ПП-ДБ разчита на това, че ГЕРБ и ДПС биха подкрепили новите варианти, внесени в деловодството в понеделник.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
Истанбулската конвенция
Истанбулската конвенция, с която се защитават жените от домашно насилие, в неделя влезе в сила за целия ЕС. България и още 5 държави не са ратифицирали документа, затова той ще се прилага от тях само частично. Това включва кампании срещу насилието, обучение на хората, които работят с жертви, забрана жертвата да се връща в страната по произход.
Интересува ли ви тази история? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.
Хекимян и медиите
Антон Хекимян, който беше директор на новините на бТВ, внезапно стана кандидат на ГЕРБ за кмет на София. Това остави политическо петно върху медиите, които и без това не се радват на високо доверие. Катерина Василева връща лентата назад.
Харесва ли ви този бюлетин? Изпратете този линк на приятели, за да се абонират и те.
И три препоръки
Белослава Кръстева спечели бронз на Световното първенство по шахмат за младежи и девойки до 20 години. Тя е Човек на деня на Свободна Европа.
„Малката къщичка“ е място в София, което не е точно „малко“. То помага на децата със синдром на Даун да имат мечти и бъдеще в спорта. Вижте видеото на Десислава Димитрова.
Наричаха го бос на босовете. Той е Матео Денаро, който вече е мъртъв, а оглавяваше Коза Ностра. Какво остава след него?
... плюс моят личен фаворит
Общински съвет в Лондон реши да събори нова 23-етажна сграда. Причината е в това, че строителят се е отклонил от одобрения проект – не е направил градина с детска площадка, не е озеленил района, не е осигурил достъп на хора с увреждания, прозорците и балконите са по-малки от заложеното, а понеже не е построен подземен паркинг, хората паркират на мястото за детска площадка. От „Дневник“.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Татяна Ваксберг