Софийската районна прокуратура е започнала проверка дали кампания на София Прайд отпреди 2 месеца "заплашва установения правов ред в държавата, насажда сексизъм и дали представя еднополовото семейство като висша ценност". Това съобщи фондация Глас (GLAS) в четвъртък.
Новината идва, след като в края на юли Пловдивската районна прокуратура започна проверка за награждаваният в Кан белгийски филм “Близо” за съдържание на порнографски материали с непълнолетни лица. Това стана след хомофобска атака от фенове на "Възраждане" по време на прожекция на филма във Варна.
По информация на Глас става дума за кампанията „Нашето семейство те кани на София Прайд", като сигналът е подаден от Инициативния комитет за свикването на референдум за забрана джендър идеологията в училищата, пише бТВ.
През юни месец част от рекламите бяха залети с черна боя, надраскани с обиди и заплахи и бяха скъсани.
"Несъмнено това са репресивни действия. Нищо от това, което ние сме направили, не е незаконно и това е очевидно", казва Радослав Стоянов от БХК пред телевизията.
Свободна Европа потърси говорител на СДВР за потвърждение и коментар, но не успя да се свърже. В. "Сега" пише, че проверката е започната, след като в сигналът е подаден на 19 юни. В него са посочени данни за извършени престъпления.
В края на юли стана ясно, че инициативният комитет, подал сигнала срещу кампанията на София Прайд, е събрал с помощта на Българската социалистическа партия (БСП) 208 269 подписа за провеждане на референдум срещу "джендър идеологията" в училищата. Това е част от дългогодишна кампания на Левицата.
В България дуата "джендър" придоби популярност около дебатите за приемане на Истанбулската конвенция през 2018 г.
Тогава конвенцията беше предложена за обсъждане, но по-късно оттеглена заради дезинформационна кампания, в която водеща роля имаше БСП и в която се разпространяваха твърдения, че конвенцията се прави опит да се прокара прокарва "трети пол" и еднополови бракове. Основният фокус на конвенцията е защитата на жени и други жертви на насилие и в нея не се говори нито за "трети пол", нито за еднополови бракове.
През октомври 2020 г. специалният пратеник на Службата на Върховния комисар за правата на човека към ООН по насилието срещу жени Дубравка Симонович обяви, че България е интерпретирала неправилно значението на термина "джендър".
От Глас припомнят пред Свободна Европа, че това не е първият случай на вандализирани рекламни материали на кампании, свързани с правата на ЛГБТ общността. През 2018 г. билбордове на кампанията "Няма страшно, това е просто любов" бяха вандализирани и свалени. По случая е заведено дело, което вече е в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), добавят от Глас.
Вижте също "Консенсусна тема"? Как педофилията се промъкна в българското законодателство