След двудневна среща на върха лидерите на Европейския съюз излязоха с изявление, в което потвърждават ангажимента си за "предоставяне на устойчива военна подкрепа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо".
На двудневната среща на върха в Брюксел 27-те ръководители на държавите от ЕС обсъждат продължаващата повече от година агресивна война на Русия срещу Украйна и продължаващата подкрепа на ЕС за Киев. Сред другите теми са икономиката, сигурността и отбраната, миграцията и външните отношения.
На срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг говори за слабостите в ръководството на Русия, които излязоха наяве по време на опита за бунт на ръководителя на армията от наемници "Вагнер" Евгений Пригожин.
Това стана, след като в петък вечерта Пригожин обвини ръководството на руското Министерство на отбраната за ракетни удари по лагери на неговите наемници и обяви "марш на справедливостта" към Москва, който прекрати в събота.
"Бунтът, който видяхме през уикенда, показва, че има пукнатини и разделения в руската система", каза Столтенберг. "В същото време е важно да се подчертае, че това са вътрешни руски въпроси", добави той.
Във връзка с бунта на "Вагнер" ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел каза преди срещата, че "отслабеният Путин е по-голяма опасност".
Във видеовръзка украинският президент Володимир Зеленски каза, че неотдавнашният неуспешен бунт на наемническата група "Вагнер" в Русия демонстрира "слабостта" на страната.
"Виждаме тяхната слабост, от която толкова много се нуждаем", каза той.
"Колкото по-слаба е Русия и колкото повече нейните ръководители се страхуват от бунтове и въстания, толкова повече ще се страхуват да ни раздразнят. Слабостта на Русия ще я направи безопасна за другите", добави той.
Коментарите идват, след като Киев заяви, че постига успехи в ожесточените боеве в източната част на страната, но също и след като смъртоносният руски обстрел продължава да взема жертви сред цивилното население в Украйна.
Зеленски настоява както за допълнителна военна помощ, особено модерни бойни самолети, така и за членство в НАТО за страната му.
Откакто започна контранастъпление по-рано през юни, Украйна твърди, че е възвърнала контрола над села в югоизточната част на страната.
Твърденията не могат да бъдат независимо проверени.
Вижте също ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и ИТН подкрепиха приемането на Украйна в НАТО след края на войната