България очаква експерти от Германия, Австрия и Нидерландия, сред които и митничари, да наблюдават на място дейностите и да подсилят охраната на външната граница на Европейския съюз с Турция.
Поканите направи премиерът Николай Денков в лични срещи с федералните канцлери на Германия Олаф Шолц и на Австрия Карл Нехамер, както и с министър-председателя на Нидерландия Марк Рюте, съобщи правителственият пресцентър.
В края на миналата година Нидерландия и Австрия наложиха вето на приемането на България в Шенген. Основният аргумент на Австрия беше именно несправянето с охраната на южната българска граница.
Разговори за включване на германски митничари в работата на българо-турската граница са водени още при предишното редовно правителство на Кирил Петков. Тогава идеята не е била реализирана поради предсрочното прекратяване на мандата на кабинета, а след това не е била възприета от служебното правителство.
Сега поканата за съвместна охрана на границата се разширява, като се включват и други експерти от общо три държави.
"Имаме нужда и от експертиза, и от директна помощ при обработването на огромния обем от товари, който минава през България особено след началото на войната в Украйна", каза Денков.
Същевременно ще се работи и по сформирането съвместно с Европол на базиран в България европейски координационен център, който ще се фокусира върху противодействието срещу организирания трафик на хора.
Пред журналисти в Брюксел премиерът подчерта важната роля на Турция в ограничаването на нелегалната миграция. Той обяви намерението си в най-скоро време да започне разговори по този въпрос с турските си партньори.
Вижте също Денков разговаря с Рюте за Шенген, а Радев се среща с Нехамер във Виена