Десетки хиляди сърби излязоха в събота на протест срещу президента Александър Вучич, съобщи Ройтерс.
Протестните шествия бяха свикани от опозицията и се проведоха в Белград и други градове в страната. Демонстрантите заплашиха, че ще радикализират действията си след седмици на мирни прояви, които вече разклатиха популисткото управление на Вучич.
За първи път протестната кампания беше с координирани събития в Нови Сад, Ниш и Крагуевац. Демонстрантите блокираха улици и централни пътни артерии, като скандираха "Вучич вън!". Те настояха правителствените ръководители да се заемат решително за ограничаването на културата на насилие, която според тях е виновна за масовите убийства в страната на 3 и 4 май тази година.
Първоначално протестът избухна като реакция на две последователни масови стрелби в началото на май, при които загинаха 18 души и бяха ранени 20, много от които ученици от начално училище в Белград.
Протестиращите искат оставките на министъра на вътрешните работи Братислав Гашич и ръководителя на сръбските служби за сигурност Александър Вулин, когото обвиняват, че не е успял да спре престъпните банди в страната. Настояват и за отнемане на лицензите на проправителствени медии и таблоиди, които редовно излъчват и публикуват материали, съдържащи насилие, и в които често гостуват престъпни фигури и военнопрестъпници.
Вижте също Сръбски граждани са предали близо 13 500 оръжия след масовите стрелбиВучич, чиято партия е на власт още от 2012 г., беше казал, че ще се съгласи да тества популярността си в предсрочни избори тази година, но опозицията настоява първо да бъдат изпълнени исканията на протестиращите и да се даде по-голяма свобода на медиите.
Миналата седмица премиерът на Сърбия Ана Бърнабич каза, че е готова да подаде оставка и покани опозиционните партии, които подкрепиха протестите, за диалог. Лидерите на протеста обаче отказаха да разговарят с правителството, докато исканията им не бъдат изпълнени.
Сърбия има дълбоко вкоренена култура на използване на оръжие. Целите Западни Балкани са заляти от военни оръжия и боеприпаси в частни ръце, останали след войните от 90-те години при разпада на бивша Югославия. Масовите стрелби обаче бяха рядкост до миналия месец.
Your browser doesn’t support HTML5