Парламентът избра правителство с премиер Николай Денков. Това се случи във вторник на извънредно заседание на Народното събрание. Кабинетът беше избран с гласовете на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) и двама депутати от ДПС - Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски.
В понеделник ПП-ДБ върна изпълнен втория мандат за съставяне на правителство на президента Румен Радев. Това се случи, след като в петък коалицията съобщи, че е постигнала споразумение с ГЕРБ за състава на правителството. Съгласно договорката премиер ще бъде Николай Денков, а след девет месеца поста ще поеме Мария Габриел от ГЕРБ, която дотогава ще бъде вицепремиер и външен министър.
Правителството беше избрано с три отделни гласувания - за премиер, за структура и за състав на Министерския съвет.
Your browser doesn’t support HTML5
Общо 132 народни представители подкрепиха избора на Николай Денков за премиер - всички от коалицията ПП-ДБ, всички без един от ГЕРБ и двама депутати от ДПС.
Впоследствие председателят на партията Мустафа Карадайъ каза, че това са били самият той и Делян Пеевски, който е санкциониран от САЩ за корупция. Той каза, че това е символ за тяхното намерение да бъдат проактивни в комисията, която ще подготвя конституционните промени. Останалите депутати от ДПС не участваха в гласуването.
Против гласуваха 69 народни представители - 37 от „Възраждане“, 19 от БСП, 11 от ИТН, един независим - Радостин Василев, който напусна ПП-ДБ, както и един от ГЕРБ - Делян Добрев.
Същият брой депутати подкрепиха структурата на кабинета, а за състава му гласуваха 131 депутати - с един по-малко от ПП-ДБ.
Кабинетът беше избран след преговори, които продължиха над два месеца след петите поред парламентарни избори на 2 април. Първата политическа сили на изборите беше ГЕРБ, но тя не успя да събере подкрепа за формиране на кабинет.
Гласуването се проведе на фона на протест пред Народното събрание, свикан от партия „Възраждане“, който е срещу избора на правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ.
Последва символично предаване на властта в Министерския съвет, което беше предшествано от церемония при президента Румен Радев, на която той изпрати с благодарности служебния кабинет на Гълъб Донев.
Съставът и приоритетите на правителството
За премиер беше избран Николай Денков, който съгласно договорката между ПП-ДБ и ГЕРБ след девет месеца ще се размени с Мария Габриел.
Николай Денков беше образователен министър в кабинета на Кирил Петков, свален с вот на недоверие миналата година от ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“. Той заемаше поста и в служебните кабинети на Стефан Янев и Огнян Герджиков, предложени от Радев. Денков е професор по физикохимия и преподавател.
Мария Габриел е бивш евродепутат от ГЕРБ и еврокомисар с ресор цифрова икономика и общество от 2017 до 2023 г. Тя беше и номинацията за премиер с първия мандат на ГЕРБ.
„Днес академик Денков и Мария Габриел ми вдъхват доверие, че съединението е възможно, когато най-талантливите започнат да работят заедно, за да изведат България напред“, каза във вторник съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков, който представи кандидатурите на Денков и Габриел.
Това е целият състав на правителството, избрано във вторник:
- Николай Денков - ротационен министър-председател за първите девет месеца;
- Мария Габриел – вицепремиер и министър на външните работи, ротационен министър-председател за вторите девет месеца;
- Асен Василев – министър на финансите;
- Калин Стоянов - министър на вътрешните работи;
- Тодор Тагарев - министър на отбраната;
- Юлиан Попов - министър на околната среда и водите и председател на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка;
- Румен Радев - министър на енергетиката;
- Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройството;
- Кирил Вътев - министър на земеделието;
- Богдан Богданов - министър на икономиката и индустрията;
- Милена Стойчева - министър на иновациите и растежа;
- Иванка Шалапатова - министър на труда и социална политика;
- Атанас Славов - министър на правосъдието;
- Проф. Галин Цоков - министър на образованието и науката;
- Кръстю Кръстев – министър на културата;
- Георги Гвоздейков - министър на транспорта и съобщенията;
- Проф. Христо Хинков - министър на здравеопазването;
- Зарица Динкова - министър на туризма;
- Александър Йоловски - министър на електронното управление;
- Димитър Илиев - министър на младежта и спорта.
Това е първото правителство, реализирано с втория мандат в съвременната история на България, както и първото с ротация на двама министър-председатели.
Вижте също ПП-ДБ и ГЕРБ ще предложат правителство. Кои са министрите в проектокабинета на ДенковКато най-спешен приоритети на кабинета Денков посочи приемането на бюджет с дефицит до 3% със запазване на социалните плащания и без увеличаване на данъците.
Сред останалите приоритети на правителството Денков посочи:
- приемане на България в Шенген още тази година;
- приемане на България в еврозоната на 1 януари 2025 г.;
- ускоряване на работата по Плана за възстановяване;
- балансирано развитие на икономиката с фокус върху образованието и иновациите;
- приоритетно подпомагане на земеделците чрез субсидии, но и контрол върху изразходването им;
- конституционна реформа на прокуратурата и Висшия съдебен съвет.
„Уверявам ви, че детската ми мечта не е била да съм премиер на държава в тежка политическа и икономическа криза“, каза Денков. „Ако приоритетите не бъдат реализирани, или тръгнат в грешна посока – ще си подам оставката.“
Дебатите в парламента
По време на дебатите в Народното събрание представители на ГЕРБ защитиха бъдещото управление.
По думите на депутатката Деница Сачева правителството с подкрепата на ПП-ДБ и ГЕРБ е изправено пред „неизвестни и възможни трудности“, но е „единствената възможна формула в момента“.
„Не може държавата да продължава да се управлява от хора, които не са избрани от народа. Служебните правителства имат ясно очертани правомощия - да поддържат държавата до провеждането на избори“, каза Сачева.
Представители на „Възраждане“, ИТН и БСП се изказаха срещу предложеното правителство.
Цончо Ганев от „Възраждане“ критикува приоритетите на бъдещото правителство и каза, че участниците в него „лъжете в името на това да се вкопчите във властта“. Съпартиецът му Деян Николов определи гласуването в Народното събрание за правителство като „държавен преврат“.
Филип Станев от ИТН определи мнозинството, което гласува за правителството, като „лигата на необикновените джентълмени измамници“. Съпартиецът му Гроздан Караджов определи правителството като „коалиция на лъжата“.
Председателката на БСП Корнелия Нинова определи споразумението за управление като „еднорък и двуглав Франкенщайн“.
„Това, което се гласува днес, не е политически компромис и не е за България“, каза Нинова. „Това е компромис на две задкулисни кохорти в името на собственото им оцеляване.“
Съпредседателят на „Демократична България“ (ДБ) Христо Иванов защити предложеното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ. По думите му „съединението на гласовете, което ни предстои да направим, стъпва на много и на трудни компромиси“.
„Въпреки всички трудни компромиси, аз днес спокойно ще гласувам за един кабинет на конституционната реформа“, каза Иванов.
Депутати от ДПС не участваха в дебатите и не се изказаха.
Как се стигна дотук
Договорката за правителство с мандата на ПП-ДБ и подкрепата на ГЕРБ беше обявена от Денков и Габриел на 22 май. След това обаче преговорите временно бяха в застой, след като депутатът Радостин Василев публикува запис от Национален съвет на ПП, по време на който се обсъжда варианта за правителство с ГЕРБ.
Записът стана повод за изслушване на шефове на служби в парламента, прокурорска проверка и критики от страна на президента Румен Радев, който призова да не реализира втория мандат за съставяне на кабинет, който според него е „дискредитиран“.
ПП-ДБ и ГЕРБ видяха в събитията атака срещу опита за съставяне на редовно правителство. Впоследствие те подновиха преговорите и съставът на кабинета беше съобщен в петък.
Your browser doesn’t support HTML5