Служебният министър на правосъдието Крум Зарков се усъмни, че в момента съществува механизъм, по който да бъдат независимо и ефективно разследвани и главният прокурор, и заместниците му.
В последните дни Главният прокурор Иван Гешев и зам.-главния прокурор и шеф на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов си поискаха взаимно оставките. Сарафов дори подаде сигнал в прокуратурата, че Гешев е извършил три престъпления.
"Хвърчат обвинения в извършване на престъпления по върховете на онази институция, която е призвана да ги преследва", каза Зарков.
Според него, ако спешно депутатите приемат механизма за разследване на главния прокурор, който се предлага от служебното правителство и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), то той може да се приложи веднага, за да бъдат разследвани Гешев и Сарафов.
"Съществува ли в момента в България механизъм, който да позволи независимо разследване и на главния прокурор, и на неговите заместници? [...] Очаквам с нетърпение да говорим по същество за законопроекта, който вече е внесен в Народното събрание."
Това каза Зарков по време на изслушване в парламента, предложено от ПП-ДБ заради осигурената охрана на Сарафов, поискана от него в понеделник. Тогава той декларира, че се страхува за живота си, защото познава "методите на г-н Гешев".
Друга тема на изслушването беше почивната база на прокуратурата в курорта Боровец - т.нар. Регентска къща, както и информацията, че Гешев я е превърнал в лична резиденция.
Решението за осигуряване на охрана на зам.-главният прокурор и шеф на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов е взето "при условията на неотложност", каза Зарков.
Охраната на Сарафов е назначена от Бюрото за защита на свидетелите още когато я поиска - в понеделник, впоследствие решението е потвърдено от съвета за защита на свидетелите, добави той. То ще бъде преразглеждано регулярно, тъй като няма срок за продължителността на охраната.
В понеделник Сарафов каза на брифинг, че се страхува за живота си, защото познава "методите" на главния прокурор. Това стана, след като Гешев отказа да подаде оставка, късайки я демонстративно на пресконференция и на свой ред поиска оставката на Сарафов.
По-късно Сарафов също поиска оставката на Гешев и подаде сигнали срещу него до прокуратурата и Висшия съдебен съвет (ВСС). От своя страна главният прокурор също внесе искане за образуване на дисциплинарно производство срещу Сарафов.
"Мисля, че в този случай беше необходимо да се постави такава охрана и поемам отговорността за това свое решение", каза Зарков. "Това, че сме назначили охрана, не значи нито, че приемаме, нито че отхвърляме неговите твърдения."
По думите му и други магистрати са искали охрана през последните месеци. "Нямало е нито един магистрат, който е настоявал за закрила и тя му е била отказана", каза Зарков. Той добави, че ще бъде осигурена охрана за всички, които имат нужда.
По отношение на имота в Боровец Зарков каза, че няма информация и не се интересува къде живеят административните ръководители на съдебната власт.
Тази почивна база е посочена и в сигнала на Сарафов, подаден в Софийската градска прокуратурата (СГП) срещу Гешев, в който се твърди, че е извършил три престъпления. Другите са задържане на разследването по "Барселонагейт" и незаконен запис на член на ВСС.
Конфликтът между двамата започна, след като Сарафов обвини Гешев в намеса в разследването на взрива до колата му. Това стана повод ГЕРБ и ДПС да се обявят за оставка на главния прокурор, а шестима негови колеги от Прокурорската колегия на ВСС да предложат отстраняването му.
Депутатите от ГЕРБ, БСП, ДПС и "Има такъв народ" не участваха нито с въпроси, нито със становища в изслушването на Зарков в сряда.
Вижте също "Еди-кой-си е казал на еди-кой-си". Денят, в който прокуратурата развя "кирливите си мръсни гащи"