Голямата картина: Как се изгражда, след като си разрушил

Звезда поглъща близка планета. Астрономи са наблюдавали как газов гигант с размерите на Юпитер или по-голям е погълнат от звездата си. Те споделиха своите наблюдения на 3 май.

Здравейте, скъпи приятели,

Това е новият брой на Голямата картина - седмичният бюлетин на Свободна Европа. В събота сутрин ви изпращаме само няколко истории, без които не можете. Абонирайте се тук!

„Рим не е бил построен за един ден.“ Но Русия се опитва за толкова да възстанови Мариупол, от който започна войната си в Украйна. Опитва се безуспешно и то след като унищожи града, в който преди руската инвазия живееха половин милион души. Защо Русия строи жилища в Мариупол и как ги строи? Как се живее там днес?

Това, което Русия не може да изгради в Украйна – надежда и общност, го прави един 75-годишен японец на име Фуминори Цучико. Той продава всичко, което има в родината си, за да отвори кафене в един от най-засегнатите от войната украински градове – Харков. Десетки хора се стичат всеки ден към това кафене, където получават безплатна храна. Не пропускайте тази история.

Имаме повод отново да си поговорим за панелките, ракията, салатата, дантелата върху телевизора. Дават ни го две художнички в началото на 20-те си години - Анна и Калина. Какво знаят те за този период от близкото ни минало? Ще разберете от техния проект „Славки приказки“, с който ни канят да се приберем „у дома“.

Мъж имитира новогодишната реч на комунистическия лидер Тодор Живков. Млади хора танцуват в Студентския град на 8 декември през 70-те. Българи пътуват до Перу, Египет и Япония. Момчета карат каруца с кон, докато са на село при баба и дядо. Тези и много други случки от близо и далеч, от 30-те до 80-те години на XX век, са запаметени в разрастващия се архив на „Киноклуб Супер 8“. Научете кои са те и какво правят.

Правилата на играта

Учене или игра? А защо не и двете? Това е моделът на Петко Иванов, който през последните 10 години работи върху това да се подобри образованието в България. И засега доста успешно. Чрез играта трябва да се стимулира поведение, което е полезно за учениците, но все още много малко учители прилагат игровизацията в училище. Може ли това да се промени, защо играта трябва да следва строги правила и какви са те?

Как се шие българското знаме

Правила и строги изисквания, описани в закон, следва и изработката на българското знаме. Този закон казва, че съотношението между ширина и дължина е 3 към 5. А цветовете бяло, зелено и червено са точно определени по каталога на "Пантон". На един от най-големите празници у нас – Гергьовден, вижте как се шие българското знаме.

Сърдечни поздрави,

Ваня Савкова