Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург задължи Русия да изплати общо около 130 млн. евро обезщетение на грузински граждани за нарушаване на правата им по време на войната през 2008 г. Това се посочва в изявление на сайта на съда.
Това е допълнително решение на ЕСПЧ по иск на грузинското правителство, който е по член 41 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и не е обхванат от основното решение от 2021 г. Тогава съдът постанови, че Русия е извършила нарушения на правата на човека в отцепническите региони на Грузия - Южна Осетия и Абхазия, по време на руско-грузинската война от август 2008 г.
Сумата, определена от ЕСПЧ, включва 3,2 млн. евро във връзка с убийството на най-малко 50 цивилни, като общо заявленията за такова обезщетение са 116.
2,7 млн. евро са за други 116 цивилни, станали жертва на произволно задържане и нечовешко и унизително отношение, а 640 хил. евро трябва да бъдат изплатени на 16 грузински военнопленници, пострадали от изтезания.
115 млн. евро са присъдени заради практиката да се възпрепятства завръщането на грузински граждани по домовете им в окупираните територии. Това е засегнало най-малко 23 000 души.
Други 8,2 млн. евро са присъдени на 142 души, пострадали от липса на адекватно разследване от руска страна на смъртта на цивилни граждани по време на активната фаза на военните действия.
През март 2022 г. Русия беше изключена от Съвета на Европа след началото на пълномащабната си инвазия в Украйна. В отговор Москва каза, че няма да се съобразява с решенията на ЕСПЧ, издадени след тази дата. Руският президент Владимир Путин подписа съответния закон през юни. Съдът отбеляза, че от септември 2022 г. Русия също така е престанала да бъде страна по ЕКПЧ.
Съдът казва, че изтеглянето на дадена страна от Съвета на Европа и ЕКПЧ не освобождава правителството ѝ от задълженията му по Конвенцията по отношение на всяко действие, предприето преди оттеглянето.
На 8 август 2008 г. руските войски навлязоха на територията на Грузия. В резултат на войната Москва засили контрола си над отцепническите региони на Грузия - Абхазия и Северна Осетия, които се обявиха за "независими държави".
"Независимостта" на тези сепаратистки региони е призната само от Русия и няколко други държави, лоялни на Москва. САЩ, Европейският съюз и други членове на ООН изискват от Москва да зачита териториалната цялост на Грузия.
Вижте също "Няма да ме излъжете". Закон като руския, аргумент като руския. Накъде отива Грузия