Родители поискаха забрана на книга от насърчаваща детското четене инициатива заради нецензурни думи

Снимката е илюстративна

Родители се възмутиха от нецензурни думи в книга, част от национална инициатива, насърчаваща четенето при децата. Изглежда децата харесват книгата, но родители, прочели нецензурен диалог от нея в мрежата, искат да бъде забранена. Министерството на образованието и науката каза, че не я е одобрявало, но ще я изтегли.

Става дума за фентъзи романа "Да пробудиш драконче" на Николай Теллалов, който е част от инициативата "Разказвачът на приказки". Той е бил представен пред петокласници в Хасково, впоследствие родители изказаха възмущението си.

"Насърчаване" на четенето под цензура

Националната инициатива за насърчаване на четенето при децата съществува от близо 10 години. В нея български автори на детска и младежка литература се срещат с децата в училищата, а любими герои от български произведения - с децата в детските градини.

Инициативата се провежда в общински, държавни, частни училища, детски градини, читалища и библиотеки в цялата страна. В нея членуват 190 съвременни български детски автори, част от които живеят и творят извън България. Над 3000 са посетените училища от началото на инициативата.

"Разказвачът на приказки" работи с подкрепата на МОН, синдикатът „Образование“ и Държавната агенция за българите в чужбина. Инициативата е подкрепена като изпълнение на приетата от правителството Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността (2014 – 2020).

Вижте също Даниеле Аристарко, който с книгите си превежда децата през света на възрастните

Въпреки че дейностите по стратегията са приключили, някои от инициативите продължават да се реализират като добри практики.

"Честите срещи между авторите и децата са един от начините да събудим интереса на децата към книгите. (...) Терминът "задължителни" книги за лятната ваканция (трябва) да отпадне, съотношението български и преводни книги в училище да бъде поне 50/50", казва в края на миналата година пред БНР създателят и директор на инициативата "Разказвачът на приказки" Константин Иванов.

Какво възмути родителите

Родители от Хасково поискаха книгата на Теллалов да бъде забранена за четене от децата в 5 клас. Причината за искането им са нецензурни думи в кратък диалог от книгата, който се разпростанява в социалните мрежи.

Става дума за момче, което напуска приятелката си заради друго момиче. В стремежа си да го задържи, тя го лъже, че е бременна. На възражението му, че никога не са правили секс, тя настоява, че са.

Вижте също "Една партия вее знамето на собствената си глупост". Как джендърът "посяга на децата"

"Дъщеря ми беше много въодушевена, когато купихме книжката. От социалните мрежи разбрахме. Тя беше прочела 15 страници и аз й я взех", каза майка от Хасково пред бТВ.

МОН не е одобрило

Министерството на образованието и науката (МОН) не одобрява и не е одобрявало включването на произведения в инициативата "Разказвачът на приказки". Самата инициатива е предложена на МОН от синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа". Тя е подкрепена принципно от министерството. Това се казва в изпратена до медиите от пресцентъра му позиция.

Според началника на Регионалният инспекторат на образованието в Хасково Веселина Павлитова книгата е подходяща за ученици от по-горните класове. "Тя е от топ фентъзи детските романи", каза тя пред бТВ.

"10 години не е имало нито един проблем. Във всяко училище гостуват различни автори. Има екип в инициативата за това дали книгите отговарят на изискванията. Ние заставаме зад всеки един автор. За мен има и разнопосочно мнение – колкото родители не харесват книгата, толкова и я харесват", каза пред бТВ Константин Иванов.

Организаторите обаче не са търсили подкрепа от МОН, нито са представяли списък с избрани автори и произведения, които възнамеряват да четат в училища, както е станало, когато са представили инициативата си през учебната 2021-2022 г. Това казват от ведомството.

След проведен разговор с организаторите на "Разказвачът на приказки" книгата на Николай Теллалов ще бъде изтеглена от инициативата, се отбелязва в съобщението на МОН.

Вижте също Не става само с Нетфликс. Защо сексуалното образование е важно за българските тийнейджъри