Руският президент Владимир Путин се срещна с китайския министър на отбраната Ли Шанфу в Москва в неделя и двамата приветстваха военното сътрудничество между двете държави.
Те отново декларираха, че партньорството им е „без ограничения“. През март китайският президент Си Дзинпин се срещна с Путин в Москва.
Въпреки международната изолация, в която попадна Русия, след като нападна съседна Украйна, Китай остава неин партньор. Действията на правителството в Пекин последните няколко месеца затвърждават тази позиция.
Вижте също "Манталитетът на Студената война". Проваля ли се ЕС в опита да натисне Китай за РусияВ края на миналата седмица изтекли документи на американското разузнаване посочиха, че Китай е одобрил „предоставяне на смъртоносна помощ“ за Русия във войната ѝ срещу Украйна. Пекин отрече да има такава уговорка.
Седмица след посещението на Си Дзинпин в Москва председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отиде в Китай, за да призове Си Дзинпин да окаже натиск на Русия да спре инвазията на Украйна. Въпреки разговорите им китайският президент все още не е осъдил войната и твърди, че заема "неутрална" позиция.
Вижте също Макрон и Фон дер Лайен призоваха Си Дзинпин да върне "Русия към разума"През март Китай предложи план от 12 точки за прекратяване на конфликта в Украйна. Той призовава за прекратяване на огъня и мирни преговори, но не и за изтегляне на руската армия от Украйна. Планът беше отхвърлен както от Украйна, така и от Запада.
В документа се повтаря руската позиция, че инвазията е предизвикана от действията на Запада. Това не е вярно и е част от пропагандата, използвана от Путин да оправдае нападането на съседска страна пред хората в Русия.
Вижте също Технологични войни. Как Западът изгражда своята сигурност в противовес на Китай