Сблъсък между армията и паравоенни организации доведе до най-малко три цивилни жертви в столица на Судан Хартум, съобщи Би Би Си.
По непотвърдена информация две от жертвите са загинали, след като снаряд е ударил цивилен самолет на международното летище в столицата.
Паравоенната организация Сили за бърза подкрепа (СБП) обяви, че е поела контрола над президентския дворец, резиденцията на командващия армията генерал Абдел Фатах Бурхан, международното летище в Хартум, както и две други летища – в градовете Мерове и в Ел-Обейд.
От армията отрекоха публикуваните информации и твърдят, че държат контрола над тези обекти.
Напрежението в Судан се покачи, след като различни групи и управляващата военна хунта не успяха да постигнат съгласие за преминаването към управление на цивилно правителство в страната. Един от основните проблеми се оказа и интеграцията на СБП в армията, пише Би Би Си.
Цялата власт в страната беше иззета от военните преди малко повече от година. Хунтата обеща провеждане на избори, но досега това не се случи.
Ройтерс съобщава за разположени оръдия и бронетранспортьори по улиците на столицата. Има съобщения за взривове и стрелба с тежка артилерия. Кадри, чиято автентичност не може да бъде потвърдена, показват и прелитащи над столицата изтребители.
Вижте също Как Путин губи Запада, но се бори за АфрикаПo информация на Би Би Си Военновъздушните сили на страната извършват операции за противодействие на влиятелните паравоенни. Сблъсъци има и в други точки на Судан като намиращия се в северната част на страната град Ел-Фашер.
От СБП, за които се смята, че разполагат с около 100 000 бойци, твърдят, че армията първа е започнала нападение срещу тях.
Няколко страни и международни организации, сред които САЩ, Русия, Великобритания и ЕС призоваха за незабавно прекратяване на престрелките. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен определи ситуацията в страната като „крехка“.
„Някои действащи лица се опитват да се противопоставят на постигнатия прогрес“, каза още Бликнен.
Редица авиолинии спряха полетите си до Судан, като някои от тях пренасочиха полети, за да не рискуват инциденти при кацане в Хартум и други летища.
Судан от години е разкъсван от военни конфликти и поредица от преврати. През 2003 г. в източния регион Дарфур започват серия от военни сблъсъци, които прерастват в етнически конфликт и геноцид. Международния наказателен съд издава за извършване на престъпления срещу човечеството, изнасилвания, мъчения.
По данни на ООН най-малко 300 хил. души са убити по време на геноцида, а пряко засегнати от конфликта са над 3 млн. души.
Вижте също Путин и децата. Какво идва след заповедта за арест на руския президент