Транссексуални жени няма да бъдат допускани до международни състезания по лека атлетика

Кадър от Световното първенство по лека атлетика в Орегон през 2022 г. Транс жените вече няма да имат възможност да участват в състезания от този мащаб.

Международната асоциация на лекоатлетическите федерации (World Athletics) забрани на транссексуални жени да се състезават в женските категории на международни състезания. Това стана ясно от прессъобщение на асоциацията, публикувано в четвъртък.

Новината идва на фона на продължителни дебати за допускането на транс хора до спортни събития и регламентирането на участието им в тях.

За дисциплините в леката атлетика това вече е решено. Считано от 31 март т.г., никой транс атлет, който е преминал през мъжки пубертет, няма да може да се състезава в женските категории, каза президентът на Съвета на World Athletics Себастиан Коу.

Вижте също "Детерминиран по рождение". Забрани ли върховният съд на транс хората да сменят пола си по документи

Решението обхваща огромната част от транс жените в леката атлетика, които са направили прехода си от мъжки към женски пол след етапа на пубертета.

Досега те имаха възможност да се състезават в категориите за жени, в случай че нивата на тестостерон в кръвта им отговарят на изискванията на асоциацията. Това вече няма да бъде опция.

Според Себастиан Коу решението не е перманентно и може да се промени след допълнителни проучвания. За тази цел Съветът на World Athletics създава работна група, която през следващата една година ще продължи да обсъжда въпроса за включването на транс хора в международните състезания.

В работната група ще участват лекоатлети, транс спортисти, учени и представители на федерациите членки.

Темата назря в дневния ред по време на Летните олимпийски игри в Токио през 2021 г. Тогава щангистката Лоръл Хъбард стана първата открито транс жена, състезавала се на олимпиада.

Още отпреди това асоциации, представляващи различни спортове, активно обсъждат каква трябва да бъде политиката им по отношение на транс хората.

Според привържениците на тяхното изключване, транс атлетите имат нечестно физическо предимство в женските състезания. Според защитниците на правата на ЛГБТИ общността обаче, недопускането на транс спортисти до състезания е дискриминационно.

Освен по въпроса за включването на транс хората, Съветът на World Athletics обсъди и допускането на Русия и Беларус.

С оглед на продължаващата война в Украйна, Съветът потвърди забраната на спортисти, персонал и официални лица от двете страни да участват в международните състезания по лека атлетика.

След седемгодишно отстраняване заради допинг Руската федерация по лека атлетика все пак ще възстанови правата си в международната асоциация. За тази цел Русия ще бъде задължена да отговаря на 35 "специални условия", които да гарантират, че мерките против употребата на допинг ще бъдат ефективни.

Вижте също "Най-голямата радост е да виждам себе си". Елиът Пейдж, който изгони травмата от тялото си