Общо 48 сътрудници на репресивния апарат на бившата комунистическа власт - Държавна сигурност (ДС), са попаднали в кандидат-депутатските листи на партиите, регистрирани за предстоящите на 2 април предсрочни парламентарни избори.
Това става ясно от решение, постановено от комисията по досиетата, която е проверила 1866 души от общо 4582 кандидати за народни представители, съобщи сайтът Desebg.
Според закона на такава проверка подлежат само кандидат-депутатите, които към 1991 г. вече са навършили пълнолетие. Тогава официално беше закрита Държавна сигурност.
Осветените като сътрудници на бившия комунистически репресивен апарат 48 души са регистрирани в листите на 13 партии. Подобно на предишни избори, формацията с най-много вербувани от ДС в миналото е наследницата на БКП - БСП. В листата на социалистите има 11 кандидати с досиета.
Вижте също Кампанията: ЦИК няма да сменя развалени машини за гласуване в деня на вотаСледват проруските “Левицата” и “Неутрална България” с по петима сътрудници на бившата Държавна сигурност.
“Левицата” обединява отцепници от БСП и техните формации като АБВ на Георги Първанов и Румен Петков, “Движение 21” на Татяна Дончева, “Изправи се БГ” на Мая Манолова и други. В “Неутрална България” пък влизат “Атака” на Волен Сидеров, Българската комунистическа партия, Русофили за възраждане на Отечеството и Партията на българските комунисти.
По четирима кандидати с агентурно минало са регистрирали “Български възход” на Стефан Янев и коалициите “Заедно” и “Вън от ЕС и НАТО”, следвани от партия “МИР”, ДПС и НДСВ - с по трима, “Евролевицата” и “Български съюз директна демокрация” - с по двама, а накрая “Възраждане” и ГЕРБ-СДС - с по един бивш сътрудник на ДС.
При предходните избори общо 57 души с принадлежност към ДС бяха издигнати като кандидати за депутати в 48-то Народно събрание от 20 партии и коалиции. От тях в парламента влязоха само трима души с досиета - двама от БСП и един от ДПС, припомня сайтът Desebg.
Вижте също Изборният пъзел. Как новородени коалиции и малки партии влияят на вота