Изпълнителният директор на държавната компания "Ел Би Булгарикум" Николай Маринов беше освободен, след като бяха намалени цените на млечните продукти във фирмените магазини на дружеството. Принципалът на фирмата - Държавната консолидационна компания (ДКК), съобши, че той е уволнен поради "редица сигнали за нарушения". Маринов отрече всички обвинения и каза, че ще заведе иск за възстановяване в длъжност.
По думите на Николай Маринов е бил пристискан от служебния министър на икономиката Никола Стоянов да внася прясно и сухо мляко от Унгария на завишени цени. Той му е дал и оферта за сделката, в която била посочена масленост от 3,5% на вносното мляко при норма от 3,6%.
На пресконференция в сряда Маринов каза още, че посочената в офертата цена била 1,45 лева, а компанията е купувала прясно мляко от Видин за 1,15 и за 1,30 лева. Той добави, че върху него е оказан натиск да прекрати договори с български фирми.
В понеделник, часове преди да бъде уволнен, Николай Маринов съобщи, че държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" намалява цените на млечните продукти във фирмените си магазини. Цените на млеката поевтиняват с между 5 и 10%, а на кашкавала и сиренето - с над 30%. Маринов призова и големите хипермаркети да последват примера й.
Преди това вече бившият директорът на държавната фирма каза пред bTV, че големите търговски вериги налагат на местните доставчици такса „вход“ и други видове такси. По думите му те и оскъпяват продуктите, а също така налагат обвързващи условия тези доставчици да не продават на по-ниски цени в други търговски обекти. Поради тази причина "Ел Би Булгарикум" е принудена да продава на високи цени и във фирмените си магазини, по думите на Маринов.
Вижте също "Ценова преса". Комисията за защита на конкуренцията санкционира "Лукойл-България" с 67 млн. леваИзказването му идва на фона на държавна проверка за спекула при цените на хранителните продукти. Пред БНТ служебният министър на земеделието Явор Гечев каза, че има пазарни аномалии и спекула при търговията на дребно.
"Няма точно определение на спекула, но мога да ви кажа аномалии всякакви - най-много се наблюдават при млечните продукти", каза той.
Обвиненията и обясненията
ДКК разпространи писмо до медиите, в което, позовавайки се на постъпила в компанията информация, веднага след избирането му на поста Николай Маринов купува моторни превозни средства. В сигнала се твърди, че сумата за превозните средства е силно завишена.
Пред БТА Маринов каза, че тези превозни средства са одобрени от ДКК по бизнес програма и сумата от 850 000 лева, която тя е одобрила, е за три превозни средства - млековоз и два камиона.
От ДКК пишат, че малко след встъпването на Маринов в длъжност, "Ел Би Булгарикум" започва да купува суровина от фирма, която е новорегистрирана (през декември 2022 г.). "Има индикации, че цената, на която доставят млякото, е силно завишена", пише ДКК.
"Напротив, точно обратното е - цената е с около осем стотинки по-ниска от (тази на) доставчиците, които са били до момента", каза Маринов.
Маринов добави, че всички продукти на дружеството са с високо качество и в базата във Видин "няма некачествен кашкавал, както твърди ДКК".
Дружеството да бъде доведено до фалит?
Подобни изказвания, както и заповед за преустановяване на всички плащания от страна на компанията, според Маринов, говорят за желание дружеството да бъде доведено до фалит.
На пресконференцията в БТА Маринов каза, че системно е имало вмешателство в оперативното ръководство на компанията.
Той добави, че четири пъти е информирал ресорния министър със съответните докладни, в които са описани всички опити на ръководството на ДКК да се намесва в управлението на дружеството в негов ущърб.
Маринов отрече и че намалението във фирмените магазини на "Ел Би Булгарикум" е обявено в деня (20 февруари), в който Маринов е бил освободен, като показа своя заповед за намалението от 17 февруари.
Заедно с Маринов от длъжността председател на Съвета на директорите на "Ел Би Булгарикум" ЕАД беше освободена и Невена Петрова.
На мястото на Маринов е назначен Владимир Русев, бивш депутат от "Има такъв народ" (ИТН).