Инсинератор за горене на отпадъци в София няма да има, засега

Кметът на София Йорданка Фандъкова

Инсинератор за изгаряне на RDF-отпадъци (раздробени различни видове отпадъци) в София няма да има засега. Обществената поръчка за изграждането му е прекратена от възложителя "Топлофикация София", съобщи на пресконференция кметът на София Йорданка Фандъкова.

Заради обжалване на процедурата за изпълнител на РДФ-инсталацията, тя няма да се реализира с парите от оперативната програма "Околна среда", а ще се търси финансиране от други европейски програми, каза Фандъкова.

Обществената поръчка на стойност 292 млн.лева без ДДС беше спечелена от консорциума "RDF Файърд пауър плант София 2021", в който влизат българската фирма "Микс констракшън", три китайски и една турска. Изборът беше обжалван от втория в класирането - "Джи Си Ар" на Богомил Манчев, експерт по ядрена енергетика, припомня "Дневник".

Върховният административен съд реши, че класираният на първо място консорциум не отговаря на изискванията на търга и посочи втория като най-подходящ. Така фирмата на Манчев остана единствена, което е определено от съда като липса на конкуренция.

Проектът за инсинератор се финансира по оперативната програма "Околна среда" и трябваше да бъде завършен до края на 2023 г. Заради обжалването на няколко инстанции обаче обществената поръчка беше забавена с 2 години и "Топлофикация София" е преценила, че срокът е непосилен за изпълнението й и я е прекратила.

Проектът за инсинератора предвиждаше той да се изгради в ТЕЦ "София", който е на 2 км от центъра на града. Експерти еколози предупредиха, че това е опасно за здравето на хората. Срещу проекта протестираха природозащитници, а през 2020 г. групата на "Демократична България"(ДБ) в Столичния общински съвет внесе предложение за местен референдум дали да се строи инсинераторът. С гласовете на ГЕРБ обаче предложението беше отхвърлено.

В съобщение до медиите в четвъртък ДБ припомня, че отдавна е предупредила, че строителството на завод за изгаряне на отпадъци в центъра на София е "вреден и ненужен проект".

В момента битовите отпадъци на столицата се преработват в специализиран завод в село Яна, където се изсушават и превръщат в RDF-гориво. То трябваше да се изгаря в инсталация в ТЕЦ-София и с добитата енергия да се отопляват 70 хиляди домакинства. Занапред това гориво ще се превозва до пещите на "Девня цимент", каза Фандъкова.

Вижте също "Индулгенция за корупция". Как от един лист хартия започна горене на "мафиотския отпадък"