Ръководителят на Офиса за координиране на санкциите в Държавния департамент на САЩ Джим О’Брайън е на официално посещение в България, съобщиха в понеделник от американското посолство в София.
Оттам уточняват единствено, че О’Брайън ще обсъди с представители на правителството “различни начини, по които Съединените щати могат да съдействат на усилията на България за борба с корупцията и укрепване на върховенството на закона”.
Визитата на координатора на американските санкции в София става факт само три дни след като американското финансово министерство санкционира за корупция по глобалния закон “Магнитски” още петима българи.
Става въпрос за бившия министър на финансите от ГЕРБ Владислав Горанов, бившия енергиен министър от БСП Румен Овчаров, обвиняемия за шпионаж проруски политик Николай Малинов и двама бивши шефове на АЕЦ “Козлодуй” - Александър Николов и Иван Генов.
Засега от прокуратурата обявиха единствено, че ще поискат цялата налична информация за петимата санкционирани от службите.
Новообявените санкции са продължение на санкците, наложени по същия закон през юни 2021 г. на депутата от ДПС Делян Пеевски, тогавашния зам.-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков и обвиняемия за редица престъпления бизнесмен Васил Божков. Забрана за влизане на американска територия тогава беше наложена и на Александър Манолев, Петър Харалампиев и Красимир Томов.
Вижте също "Широко участие в корупционна дейност". САЩ санкционираха Горанов, Овчаров, Малинов и още двамаПовечето от новите санкционирани отрекоха отправените им от Вашингтон обвинения за “широко участие в корупционна дейност”, а президентът Румен Радев беше сред първите, които благодариха на САЩ за подкрепата им към България в борбата с корупцията.
“Видях поредния шамар за всички институции със санкциите „Магнитски“, коментира в понеделник пред БНР служебният вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев.
Той изрази мнение, че сега прокуратурата трябва да е активна и да събере доказателства във връзка с отправените от САЩ конкретни твърдения за корупционна дейност на санкционираните. Демерджиев спомена конкретно Горанов, за когото американското финансово министерство твърди, че е бил замесен в корупционна схема за манипулиране на законодателство по отношение на хазарта.
Това съвпада с твърденията на друг вече санкциониран по “Магнитски” - Васил Божков - че в продължение на години е бил подложен на схема за изнудване от Борисов и Горанов, за да се възползва хазартният му бизнес от по-ниски държавни такси. Намиращият се в изгнание в Дубай бизнесмен неведнъж е казвал, че предал на бившите управляващи от ГЕРБ общо 67 млн. лв.
“Лесно можем да си отговорим кой е имал мнозинство за приемане на законодателство. Прокуратурата не може да чака. Нека веднъж да прояви активност”, каза служебният вътрешен министър, добавяйки, че е добре да се “организира разпитът по делегация на Васил Божков, който не се състоя толкова време, а трябва”.
Вижте също Приказката на Божков за Али Баба и фактите - съвпаденията и въпросителните“Този въпрос стои твърде дълго време пред нас и тъй като ние не намираме силата да го решим - се появяват такива неща. Време за скатаване вече няма”, коментира и правосъдният му колега Крум Зарков пред Нова телевизия.
По думите му съществуват достатъчно публично известни данни, по които да се направи разследване на всички твърдения на финансовото министерство на САЩ.
“Това важеше и за първия път. Но ние нямаме в съдебната власт прокуратура, която да може достатъчно авторитетно и ясно да отсече, така че всички да се съгласят дали това, което е казано, е вярно, или не е”, добави Зарков.
Вицепрезидентката Илиянa Йотова пък каза пред медиите в понеделник, че има сигнали, от които може да се очаква, че попълването на списъка със санкционирани по “Магнитски” в България ще продължи. Според нея това е “още едно доказателство, че очевидно не сме си свършили работата”.
“Няколко парламента, последните, трябваше да приемат съответното антикорупционно законодателство, както виждате, на няколко пъти законодателните проекти се спънаха в пленарна зала”, добави Йотова. Тя изрази надежда след изборите на 2 април да се формира стабилно мнозинство, което да приеме всички необходими закони.