Три минути: Радев връчва втория мандат. Путин се проваля с руския газ. 160 години Алеко Константинов

Стотици граждани край паметника на Алеко Константинов на 1 януари, когато се навършиха 160 години от рождението на писателя.

Добро утро!

Най-важното от деня и нощта:

  • Новите цени и данъци
  • Газовата политика на Путин се проваля
  • Бенедикт Шестнадесети
  • 160 години Алеко Константинов

2023 г. дойде, да Ви е честита! Още в първия ѝ работен ден президентът Румен Радев ще връчи втория проучвателен мандат на „Продължаваме промяната“.

2022 г. по традиция приключи с обръщението на президента, в което той говори за кризите, с които назначеният от него служебен кабинет ще се бори и спомена, че „близо до нас избухна опустошителна за Европа война“, без обаче да каже най-важното – че войната беше започната от Русия на Владимир Путин.

Ден преди новата година Радев се срещна с актьорите от Народния театър, които подкрепят директора му Васил Василев, но пропусна да изслуша другата страна в конфликта. Ако сте забравили историята, можете да си я припомните тук.

В първия ден на новата година президентът беше във Виена, където се срещна с австрийския канцлер Карл Нехамер. Според официалната информация по време на срещата им не е бил осбъден въпроса за влизането на България в Шенген, но стана ясно, че двамата лидери са посетили традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония.

Ако и Вие имате желание за повече културни мероприятия през 2023 г. можете да вземете няколко идеи от тук. Ако не знаете кога точно са почивните дни можете да проверите и това.

България и цените

Годината започна с промени, след като на 1 януари влязоха в сила нови цени на винетките, нова минимална заплата, изменения в данъци и социални плащания, както и различни условия за пенсиониране. Всичко е събрано тук.

С началото на годината се повиши и цената на природния газ, който поскъпна с 22% спрямо декември. В същото време цените на тока и парното ще останат непроменени поне до лятото.

АЕЦ „Козлодуй“ продължи действията по откъсване от зависимостта си от Русия и сключи споразумение за доставка на ядрено гориво за шести реактор с френската „Фраматом“. Седмица по-рано беше сключен договор за доставка и с американската „Уестингхаус“.

Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.

Украйна и войната

„Днес има само едно желание и то ще се сбъдне не чрез чудо, а чрез нашата работа, нашата борба, взаимопомощ и човечност“. Това каза в новогодишното си обръщение украинският президент Володимир Зеленски, според когото Украйна ще спечели войната срещу Русия.

И в началото на 2023 г. руската армия продължи с масираните удари срещу Киев и други населени места. Заради неспирните атаки през 2022 г. жителите на украинската столица са прекарали общо близо месец в бомбоубежищата.

Украинската армия обяви, че е нанесла удар срещу окупирано училище в Макеевка, при който са загинали стотици наскоро мобилизирани руски войници.

Западните страни трябва да са готови да предоставят дългосрочна подкрепа на Украйна, тъй като Русия не показва признаци на отстъпление. Това каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

По време на окупацията на Херсон стотици отказват да работят за руските власти. Заради действията си част от тях са били отвлечени, измъчвани и бити. Прочетете няколко от историите им.

Вдъхновени от този пример от времето на Студената война, журналисти започват да събират истории от войната днес. Не пропускайте интервюто на Маргарита Шурупова, която живее в България и разказва за проекта „Очевидци на 24 февруари“.

Русия и газът

Русия никога няма да отстъпи пред опитите на Запада „да използва Украйна като инструмент за унищожаване на Русия“, а „историческата правда“ е на страната на Москва. Това стана ясно от най-дългото новогодишно обръщение на Владимир Путин.

Въпреки силата, с която руският президент парадира, той подписа указ с който „разрешава“ на определените от Кремъл като „неприятелски“ страни да плащат задълженията си за доставки на природен газ в чуждестранна валута. Това се случи, след като няколко месеца по-рано Путин подписа друг указ, с който нареди доставките да се плащат само в рубли.

От държавната „Газпром“ съобщиха, че износът и произоводството на природен газ са намалели значително през 2022 г., а най-сериозен е спадът, свързан с Европа. Единствената страна, за която Русия увеличава обема на доставките, е Китай.

След началото на войната Пекин стана изключително важен съюзник за Москва. По думи на Владимир Путин се очаква колегата му Си Дзинпин да посети Русия още през пролетта.

Русия се приближава към нова версия на нацизъм. Това каза словенският философ Славой Жижек. „Съгласен съм с целта на денацификацията, но смятам, че тя трябва да започне у дома, в Русия“, каза още той в интервю за Радио Свободна Европа.

Какво печели и какво губи Русия от войната, която започна? Решихме да зададем този въпрос на хора по улиците на Москва. Вижте отговорите им.

Интересува ли ви тази история? Изпратете ни вашата на svobodnaevropa@rferl.org.

Европа и Балканите

Макар че влезе в ЕС няколко години след България, на 1 януари Хърватия стана 20-ят член на еврозоната и 27-ят член на Шенгенското пространство. Какво се променя? Отговорите са тук.

Швеция пое председателството на Съвета на ЕС от Чехия. Премиерът Улф Кристершон каза, че това идва в ключов момент за цялата общност, в който трябва да решават проблеми като войната в Украйна, климатичните промени, европейската конкурентоспособност и други.

Косовските власти отвориха главния граничен пункт със Сърбия. Това се случи, след като протестиращите етнически сърби премахнаха барикадите си и отблокираха пункта, който беше затворен заради протест срещу решението на Прищина да отмени използването на издадени от Белград автомобилни номера.

Рим и смъртта на Бенедикт Шестнадесети

Бившият папа Бенедикт Шестнадесети почина на 95-годишна възраст почти десетилетие, след като се оттегли от поста. През 2013 г. той стана първият папа, който абдикира след Григорий Дванадесети през 1415 г.

Тогава той обеща да остане във Ватикана, но да е „скрит от света“, но не успя да спази втората част от обещанието си.

Христо Грозев и опасностите за журналисти

Обявяването за издирване на Христо Грозев е опит за сплашване на български гражданин и е насочено срещу свободата на словото и медиите. Такава е официалната позиция на българските власти по случая с журналиста от разследващия сайт Bellingcat.

Според самия Грозев действията на руските власти са свързани с разкриването на секретна група, която програмира целите на руските ракети в Украйна. Ако сте забравили историята, винаги можете да си я припомните.

В същото време международната организация „Репортери без граници“ определи България за едно от 20-те най-опасни страна за журналисти в Европа и Централна Азия. В доклада на организацията като най-опасни места се посочват Русия и Украйна.

И няколко препоръки

На 1 януари се навършиха 160 години от раждането на Алеко Константинов. Поводът събра граждани и творци на паметника на писателя на бул. „Витоша“ в София. „Припомних в думите си онова много силно изречение на Станислав Стратиев от Българският модел – „Тук, дори когато стреляш в друг, умира Алеко Константинов“, написа писателят Георги Господинов.

Преди петдесет години югославските власти разрушават параклис на върха на планина Ловчен в Черна гора. Паметникът, който днес се издига на негово място, се превръща в повод за спорове за черногорската национална идентичност.

В рамките на изминалата 2022 г. действаха два парламента. Какво обаче свършиха те? От Института за развитие на публичната среда са събрали отговорите.

Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.

Искрено Ваш,

Николай Лавчиев