Финансовото министерство на САЩ да наложи санкции срещу българския главен прокурор Иван Гешев. За това настоява американският конгресмен Уорън Дейвидсън в свое писмо до финансовата министърка Джанет Йелън.
Дейвидсън е републиканец от Охайо, бивш военнослужещ в американската армия, който често работи по финансови теми в Конгреса на САЩ.
Подписаното от него писмо беше разпространено от няколко български депутати в социалните мрежи в петък. Самият Дейвидсън потвърди, че е негов автор, публикувайки копие в профила си в Туитър.
Конгресменът настоява Вашингтон да санкционира Гешев заради съмнения за корупция, както и заради пренебрегването на вече наложените санкции по глобалния закон "Магнитски" от българското държавно обвинение.
През юни 2021 г. САЩ санкционираха за корупция депутата от ДПС Делян Пеевски, тогавашния зам.-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков и обвиняемия по редица обвинения в България бизнесмен Васил Божков, който се намира в Дубай. Забрана за влизане на американска територия беше наложена и на Александър Манолев, Петър Харалампиев и Красимир Томов.
Веднага след обявяването на американските санкции, българската прокуратура започна проверки. На 21 юли 2021 г. главният прокурор Иван Гешев беше попитан по време на свое изслушване в парламента дали има образувано дело срещу Пеевски по този повод. Той отговори, че няма "личен интерес" по темата и не е запознат.
Шест дни по-късно ръководителката на вече закритата Специализирана прокуратура Валентина Маджарова съобщи, че проверката срещу Пеевски и Желязков е прекратена. Това съвпадна с рождения ден на депутата на ДПС. Седмица по-късно адвокатите му внесоха иск срещу наложените му санкции в Окръжния съд на окръг Колумбия.
Вижте също КТБ, цигари и един изчезнал тефтер. Пет случая, в които Пеевски остана незабелязан за прокуроритеСега конгресменът Дейвидсън обвинява българската прокуратурата, че с бездействието си спрямо по-голямата част от санкционираните по "Магнитски" подкопава глобалния закон.
"Крещящото пренебрежение на американските санкции от главния прокурор е неприемливо и трябва да бъде адресирано", призовава Дейвидсън в писмото си до финансовата министърка на САЩ Йелън.
Според него "използването на ръководството на прокуратурата като оръжие в услуга на организираната престъпност и корупцията е сериозна заплаха за стабилността на важен съюзник в НАТО и по общо – на целия регион на Балканите".
Вижте също Сенатът не е магазин. Как София удави в конспирации критиката от САЩТова не е първата критика към българските власти от страна на представители на американската законодателна власт. В началото на март 2021 г. двама сенатори призоваха България да уважава демократичните ценности и върховенството на закона.
В съвместно изявление на Боб Менендес и Джим Риш се казваше, че "постоянната корупция, влошаването на медийната свобода, политизирането на правосъдието и други заплахи за върховенството на закона поставят сериозни предизвикателства пред двустранните американско-български отношения".
Няколко месеца след това Вашингтон наложи санкциите срещу Пеевски, Божков и Желязков. Оттогава насам главният прокурор Гешев неведнъж е определял глобалния американски закон "Магнитски" като "политически и административен инструмент", който "не е задължително да води до наказателно-правен ефект" в България.
Вижте също "Мръсни пари". Как десетки милиони евро, откраднати по делото "Магнитски", бяха открити в Испания