Машинно гласуване може изобщо да няма, ако в следващите месеци в България се провеждат избори. Причината за това е, че Българската народна банка (БНБ) няма да може да предостави специална хартия, на която машините да отпечатват бюлетини, с които да се удостовери вотът. Това задължение ѝ е вменено с последните промени в Изборния кодекс.
Това се разбра от думите на депутата от "Демократична България" и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов. Той се позова на писмо от БНБ по темата, в което се казва, че предоставянето на оферта от производител на хартия отнема минимум 2 седмици, а сроковете за производството - между 4 и 8 месеца. Освен това печатницата на банката не разполага с необходимото оборудване.
На 1 декември с гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС бяха одобрени промените в Изборния кодекс (ИК). С измененията се връща хартиената бюлетина, а машинният вот вече на практика също ще е хартиен - устройството ще принтира бюлетина на специална хартия, която след подпечатване от секционната избирателна комисия избирателят ще пуска в урна. А резултатите от вота ще се броят на ръка. Тези разпечатки трябва да са на хартия, доставена от печатницата на БНБ, гласят текстовете.
Законът още не е влязъл в сила - на 14 декември, президентът Румен Радев им наложи вето. Само ден по-късно то беше отхвърлено от правната комисия в парламента. ГЕРБ, БСП и ДПС обаче имат нужното мнозинство от над 121 гласа, за да го преодолеят и новите изборни правила да останат валидни.
Ако бъдат обнародвани новите текстове от Изборния кодекс, може изобщо да няма машинно гласуване на изборите. Причината е, че сроковете и наличната техника на Българската народна банка (БНБ) биха направили невъзможно получаването на хартия за машините навреме. Това каза депутатът от "Демократична България" (ДБ) Божидар Божанов. "Предупреждавахме за това на комисия и в зала", добави той в своя Фейсбук профил.
За Свободна Европа Божанов уточни, че проблемът всъщност важи за всички избори. Причината е, че според предвидените текстове в Изборния кодекс при всеки един избор Централната избирателна комисия (ЦИК) определя различни характеристики на хартията.
Вижте също Наистина ли са на Мадуро? Машините, флашките и всичко, което се питате за тях"Предвид това, че ЦИК започва всякакви действия с указа на президента за насрочване на избори, което е около 2 месеца преди самите избори, при 4 месеца за доставка това е проблем не само за предсрочни избори, а и като цяло", каза Божанов.
Той все пак казва, че най-критични са евентуалните предсрочни избори, защото в бъдеще БНБ може да намери начин да съкрати времето по производство и доставка.
Така, ако изискванията на закона не могат да бъдат изпълнени по отношение на машинния вот, то на следващи избори ще гласуваме само с хартиени бюлетини, въпреки че формално Изборният кодекс дава право на избирателя да реши как да подаде вота си.
В мотивите си за ветото държавният глава посочва, че поправките в Изборния кодекс не гарантират равенството на избирателите пред закона, тайната на техния вот и оптималното организиране на изборния процес зад граница.
Изцяло машинното гласуване в секциите с над 300 избиратели в България беше въведено в края на април 2021 г. Това стана след парламентарните избори, на които дотогава управлявалата партия ГЕРБ загуби мнозинството си. Въвеждането на машинното гласуване беше предложено от "Има такъв народ" и беше подкрепено от БСП, "Демократична България" и "Изправи се! Мутри, вън!".
Въвеждането на машинно гласуване бе мотивирано с високия процент невалидни бюлетини, както и заради проблеми при броенето на гласовете от секционните избирателни комисии. Така например на местните избори през 2019 г., които се проведоха само с хартиени бюлетини, невалидните гласове за общински съветници бяха 466 077. Това е 15.1% от общо пуснатите тогава 3 089 045 бюлетини.
Вижте също Кодовете, кодовете, кодовете... Какво са те и какво може да се прави с тях