36.3% от младите жени в България на възраст между 18 и 29 години са били насилвани от свой настоящ или бивш партньор. 12% от жените на възраст межу 18-74 години са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие някога през живота си като възрастни, без значение кой е извършителят и каква е била връзката им с него.
Това гласи проучване на Националния статистически институт (НСИ) от проект, иницииран от Европейската комисия (ЕК).
Всяка пета жена в България е преживяла един или повече случаи на насилие от интимен партньор било то психическо, сексуално или физическо, а близо една трета от момичетата са преживявали физическо или емоционално насилие в детството си от един от двамата си родители.
Вижте също "Отвори си устата, сега ще те застрелям." Как една жена се спаси след 16 години насилиеЗа сексуален тормоз на работното място споделят 12,2% от анкетираните. Като този тормоз включва всяка форма на нежелано вербално или физическо поведение от сексуален характер в работната среда, водещо до нарушаване достойнството, обида или унижение. В тази графа попадат неуместни погледи, докосвания, коментари, шеги, предложения или покани.
Според оценките на неправителствени организации една на всеки три жени в България е пострадала от насилие, а най-честата му форма е домашното насилие. По неофициални данни през 2021 г. в България най-малко 22 жени са убити от мъже, а в повечето случаи са заподозрени техни близки.
Проект за промени в Закона за защита от домашното насилие предвиждаше създаване на Национален регистър за случаите на домашно насилие. Той беше подготвен с помощта на експерти и Министерството на правосъдието и беше внесен за разглеждане в парламента от правителството на Кирил Петков през лятото. Тогава обаче кабинетът падна при вот на недоверие, а след това президентът разпусна 47-ото Народно събрание. До гласуване на законопроекта така и не се стигна.
Връзка с фондация П.У.Л.С. можете да осъществите на телефоните +35976 60 10 10 и +35976 60 33 60, както и на имейл адрес office@pulsfoundation.org.
Връзка с горещата телефонна линия за пострадали от насилие на фондация "Анимус" можете да осъществите на телефоните 0800 1 8676 и 02981 76 86.
Your browser doesn’t support HTML5