"Ад за здравето". Отровите, които войната донесе в Украйна
Атаките на Русия срещу петролни бази и химически заводи, като тази срещу фабриката Азот на 18 юни в Северодонецк, доведоха до изпускане на токсини във въздуха и подпочвените води. Това застраши биоразнообразието, стабилността на климата и здравето на населението на Украйна.
Изглед към наводнената зона близо до село Демидив, което се намира на 40 километра северно от Киев, на 27 октомври. Украйна умишлено наводни района, за да забави нахлуването на Русия и да защити столицата в началото на войната.
След наводнението в Демидив жителите казаха, че чешмяната им вода е помътняла, имала странен вкус и оставяла филм върху тенджери и тигани след готвене. Селото беше под контрола на Москва до април, когато руските войски се изтеглиха, след като не успяха да превземат Киев. Световният фонд за дивата природа казва, че повече от 6 милиона души в Украйна имат ограничен или никакъв достъп до чиста вода.
71-годишната Олха Лехан, която живее в Демидив, е изправена пред несигурно бъдеще в мухлясала къща без достъп до чиста вода и градина, която е разрушена.
Основните продукти, на които Олха някога е разчитала, като тези картофи, сега плуват в гнилата вода на нейното наводнено мазе.
Украинските власти доставяха прясна вода в Демидив, но доставките спряха през октомври, когато цистерната се повреди. Така жителите бяха принудени да разчитат на мръсната вода.
„Нямаме друг вариант. Нямаме пари да купуваме бутилки“, каза Ирина Стеценко пред Асошиейтед прес. Семейството ѝ има диария и тя е загрижена за здравето на двамата си тийнейджъри.
„Чувствам се депресирана - има вода навсякъде около и под къщата ми“, каза жителката на Демидив Тетяна Самойленко. „Не виждам много промяна за в бъдеще.“
След руски ракетен удар по депо за гориво в Калиновка на 25 март, британска благотворителна организация откри признаци на замърсяване в близкото езеро. Те подозират, че това е причинено от машинно масло, което се е просмукало във водата и е убило много риби.
Работниците в депото за гориво в Калиновка, на около 30 км югозападно от Киев, продължават да разчистват месеци по-късно.
Друг работник в склада за гориво в Калиновка.
„Това замърсяване, причинено от войната, няма да изчезне. Това ще трябва да бъде решено от нашите потомци, да засадим гори или да почистим замърсените реки“, каза Дмитро Аверин, екологичен експерт от Zoi Environment Network, организация с нестопанска цел, базирана в Швейцария.
„В допълнение към бойните жертви, войната също е ад за здравето на хората, физическо и психическо“, каза Рик Щайнер, американски експерт по околната среда. Въздействието върху здравето от замърсената вода и излагането на токсини, отприщени от конфликта, „може да отнеме години, за да се прояви“, каза той.
Селскостопанският сектор на Украйна, ключова част от нейната икономика, също е засегнат. Пожарите нанесоха щети на реколтата, убиха добитъка, изгориха хиляди хектари гори и попречиха на фермерите да завършат прибирането на реколтата, каза Сергей Зибцев, професор по горско стопанство в украинския Национален университет по природни науки и науки за околната среда.
„Пожарите са толкова големи“, каза той, добавяйки, че фермерите „загубиха всичко, което събираха за зимата“.