Народното събрание прие декларация за присъединяването на България към Шенгенското пространство, с която призова страните членки на Европейския съюз (ЕС) да го подкрепят. С това "ще се утвърдят принципите на равенство и недискриминация", се казва в документа.
Той беше подкрепен от 106 депутати, а 18 бяха "против" - от "Възраждане". "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" не участваха в гласуването, защото не бяха в залата заради несъгласие с приетите от правната комисия промени в Изборния кодекс.
В декларацията Народното събрание заявява пълна подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на ЕС за членство на България до края на 2022 г.
В документа се припомня, че България е изпълнила критериите още през 2011 г. и готовността ѝ е потвърждавана многократно от Съвета на ЕС, Европейската комисия, Европейския парламент и заключенията на мисията от експерти по-рано тази година.
В сряда Европейската комисия призова Съветa на ЕС да приеме България, Румъния и Хърватия в Шенгенското пространство без повече забавяне. Формално България е изпълнила всички условия, за да бъде приета в пространството за безвизово пътуване, но все още Нидерландия остава несъгласна.
Миналия месец страната прие резолюция, с която се противопостави на приемането на Румъния и България, защото "корупцията и организираната престъпност в двете страни представляват заплаха".
Базираното в Брюксел електронно издание "ЕЮ Обзървър" пък съобщава, че Словения ще постави под въпрос влизането на Хърватия в Шенгенската зона.
Вижте също Защо Нидерландия не допуска България в Шенген