Германия и Полша съобщиха, че поемат контрола над свързани с руския енергиен гигант “Газпром” компании, съобщи Асошиейтед прес. Агенцията отбелязва, че целта е да бъдат гарантирани доставките на газ, докато Европа се бори с енергийната криза заради войната в Украйна.
В отговор на подкрепата на европейските страни за Украйна и наложени санкции на Русия, Москва намали доставките на природен газ. Така беше създадена енергийна криза, която подхранва инфлацията и принуждава много компании да затворят заради високите цени.
В понеделник Германия заяви, че национализира бившия германски филиал на “Газпром”, за да го спаси от фалит и да принуди Русия да се изтегли от него. Компанията, която беше преименувана от “Газпром Германия”, на SEFE (Securing Energy for Europe), е под контрола на правителствена агенция от арил. Оттогава дружеството е получило над 11 млрд. евро държавни заеми за стабилизирането си.
"Сефе" (SEFE) е втората германска компания след "Унипер" (Uniper), която е национализирана в резултат на енергийната криза, породена от войната в Украйна.
Вижте също "Като след Втората световна". Как Германия посреща кризата заради намалените доставки на руски газВ съответствие с новия закон за енергийна безопасност германското икономическо министерство нареди да бъде намален капиталът на дружеството. Така регистрираният уставен капитал на "Сефе" от 225,6 млн. евро беше сведен до нула. В резултат на това "Газпром" ще загуби инвестициите си.
Междувременно полското правителство каза, че е поело „временно принудително управление“ на дела на “Газпром” в газопроводната система “Ямал” на полска територия. Поглъщането е необходимо за енергийната сигурност на страната, се казва в съобщението, цитирано от Асошиейтед прес.
Германия, която беше основен вносител на руски газ преди войната, не е получавала газ от Русия от края на август. Доставките за Полша бяха прекъснати през април.
Вижте също Кое е вярното? "Евтини и сигурни" ли са доставките от "Газпром"