Войната отвътре. Младши лейтенант Ирина и снимките ѝ, които обикалят света

Колаж на Ирина Рибакова с най-известната ѝ снимка на купол от унищожен руски танк, наподобяващ череп.

Снимките ѝ са публикувани в медии по целия свят от началото на непредизвиканата руска инвазия в Украйна. Някои от тях дори са пресъздадени като татуировки и щампи на дрехи. Снимането обаче е само част от работата на една фотографка, която в момента е част от украинската армия.

Тя се занимава с фотография от ученичка, работила е като журналист, а в момента помага на журналисти да достигнат до фронтовата линия, за да отразяват военните действия в Украйна. Младши лейтенант Ирина Рибакова е пресаташе на украинските въоръжени сили и служи в 93-та механизирана бригада.

Ирина Рибакова

Успоредно с обичайните си задължения, 38-годишната украинка снима гледки от фронта, които често предизвикват масов интерес в социалните мрежи. Един от най-известните ѝ кадри е на купол от унищожен руски танк, който наподобява череп.

Купол от унищожен руски танк край Харков.

Ирина разказва, че тази снимка е направена с дрон през март, след като украинските войници си възвръщат контрола над село Хусаривка в района на Харков след ожесточена битка.

"Моля ви само да запомните, че много другари умряха в тази битка", казва Рибакова, споменавайки имената на Юлиан Ступак и Олесандр Гарбуз, които посмъртно са наградени за действията си в сраженията край Хусаривка.

Украински войници подготвят муниции малко преди началото на руската инвазия на 24 февруари.

Кадърът с купола от руски танк, напомнящ на череп, се появява дори на корицата на известното британско списание Икономист. По думите на украинката оттогава снимката "започна да добива популярност - правена е като татуировка, поставяна е като корица на албуми и е изобразявана върху тениски".

Гробище, поразено от руската артилерия в Бахмут през октомври.

През октомври снимка на Рибакова на кратер от артилерийски обстрел по гробище в Бахмут също беше споделена многократно в социалните мрежи. Такива кадри, направени от високо, сега се срещат рядко заради забраната цивилни да използват дронове.

Двама войници управляват дрон от къща на неизвестна локация през октомври.

Въпреки че е военнослужеща в украинската армия, Рибакова казва, че трябва да премине през няколко стъпки, преди да пусне своя дрон DJI Mavic Air 2 да лети:

"Информирам ръководството на батальона си, че имам намерение да пусна дрон на определено място и те предупреждават позициите: в определено време, на определено място, наша "птица" ще лети."

Украинският флаг и знамето на Украинската въстаническа армия (горе), заснети близо до фронтовата линия между украинските сили и проруските сепаратисти през 2019 г.

Рибакова разказва пред Радио Свободна Европа, че започва да прави снимки, докато е още в гимназията. Тогава използва банята си като импровизирана тъмна стая за проявяване на филми. Впоследствие се занимава с журналистика десетина години, но не изоставя фотографията.

Украински войник минава близо до опашната част на балистична ракета "Точка У" в района на Харков през април.

През 2015 г. журналистката се присъединява към доброволческия паравоенен батальон "Карпатска сеч", известен с връзките си с крайни националисти. Рибакова казва, че тогава започва по-активно да използва фотографските си умения. По-късно започва да служи и в 93-та механизирана бригада на украинската армия като пресаташе с чин младши лейтенант.

Украински войник покрива със зелена боя руския провоенен пропаганден символ "Z", изобразен върху пленена руска бронирана машина.

Ирина споделя, че след като от 2014 до началото на 2022 г. между украинските сили и проруските сепаратисти се водят по-ограничени сражения, мащабната военна инвазия, предприета от Москва на 24 февруари, е била шок за нея.

"За да бъда честна, ние в армията помислихме, че само ще отидем по границите на мястото на граничарите, ще подготвим отбранителна линия и ще държим позициите няколко месеца", казва тя. "[Мислехме], че вероятно ще има провокации със стрелба от автоматични оръжия, но не и нещо повече."

Повреден съветски паметник от Втората световна война, заснет през март сред останките от модерна бронирана машина и разрушени сгради в превзетия град Тростянка, в района на Суми.

Младата украинка усеща пълния ужас на войната още в първите дни от руската агресия. На 26 февруари Рибакова пристига в новопревзетия град Ахтирка, край Суми. Няколко минути по-късно тя е съборена на асфалта от експлозията на руска бомба FAB-3000, поразила близка украинска военна позиция.

Украински танкист, заснет през октомври.

Тритонната неуправляема бомба е избухнала с такава сила, че Ирина я описва като "земетресение или [сякаш] някаква яма в ада [се отвори]". Снимка на последствията от тази експлозия показва пълен с вода кратер с размерите на голям плувен басейн.

На въпрос за най-силното ѝ преживяване от войната досега, тя си спомня за друг момент от първите дни на руската инвазия.

Прясно откъснати диви цветя лежат до дърво, ударено от шрапнел.

"В Ахтирка на 24-ти момчетата срещнаха вражеска колона и я унищожиха напълно", спомня си Рибакова. "Заведоха ме да видя мъртви руснаци. Един от тях беше офицер Илясов, бурят по произход. Той беше убит от 19-годишен [украински] войник. Трупът беше изхвърлен от пътя и покрит с трева."

"През онази нощ най-накрая спах нормално", признава Рибакова и добавя: "Гледката на мъртвите врагове ме успокои."

Your browser doesn’t support HTML5

"Да не ви пука – цивилни или не". Какво са правили руските военни в Буча

Вижте също "Чукът на отмъщението". Как бивш наемник от "Вагнер" беше екзекутиран за назидание