С чук и длето. Как преди 33 години германците си върнаха Берлин

Берлинчанка държи чук и длето на демонстрация за разрушаването на стената, за да може да се преминава свободно между източната и западната част на града. 

Граждани на Западен Берлин са се качили на стената на 9 ноември 1989 г. 

По-рано същата вечер секретарят по въпросите на информацията на Германската социалистическа партия Гюнтер Шабовски импровизирано произнея една дума, която не е била написана в листа му, подаден от председателя на управляващата партия Егон Кренц.

Източногерманското правителство започва да обявява, че вдига забраната за пътуване извън ГДР. Намерението е новините за премахването на ограниченията за пътуване да бъдат съобщавани на части, но когато Шабовски е попитан от журналиста от германския вестник „Билд“ Петер Брикман кога влизат в сила промените, Шабовски отговаря: "Незабавно".

Граждани на Източен Берлин са приветствани от тълпата, докато влизат в Западен Берлин с Трабант през Чекпойнт Чарли на 9 ноември 1989 г. Трабантът е един от символите на ГДР. 

След месеци на масови протести срещу комунистическия режим в ГДР, на фона на увеличаващите се бягства на граждани на Запад през Унгария и Австрия, хиляди жители на Източен Берлин започват да се стичат към контролно-пропускателните пунктове. Няколко часа по-рано тогавашният секретар по въпросите на информацията на Германската социалистическа партия Гюнтер Шабовски обявява, че визи ще се предоставят свободно на онези, които искат да пътуват извън страната.

Жители на Западен Берлин седят на Берлинската стена, настоявайки тя да бъде съборена, докато източногермански полицаи стоят на пост на 10 ноември 1989 г.

Берлинската стена близо до сградата на Райхстага, 10 ноември 1989 г. На 9 ноември тогавашният секретар по въпросите на информацията на Германската социалистическа партия - Гюнтер Шабовски, заявява, че от полунощ източногерманците ще могат свободно да напускат ГДР.

Източногерманските граничари стоят на Берлинската стена на 11 ноември 1989 г. 

Жителите на Западен Берлин се тълпят пред Берлинската стена в началото на 11 ноември 1989 г., докато гледат как източногерманските граничари разрушават част от стената, за да отворят нов пропускателен пункт близо до Потсдамерплатц.

Двама западногермански полицаи препречват пътя на хората, докато полицаи от източногерманската Народна полиция стоят върху и близо до паднала част от Берлинската стена, 11 ноември 1989 г.

Младежи от Западен Берлин премахват парче от Берлинската стена на 16 ноември 1989 г.

Снимката, направена през 1988 г. и разпространена на 9 ноември 2019 г., показва кръстове в памет на загинали край Берлинската стена.

Според "Асоциация 13 август", която е специализирана в историята на Берлинската стена, най-малко 938 души - 255 само в Берлин - са убити от източногерманска гранична охрана, докато се опитват да избягат на Запад.

 

Снимка, направена през 1988 г. и разпространена на 9 ноември 2019 г., показва кръстовище в квартала Пренцлауер Берг в тогавашния Източен Берлин.

Двама войници патрулират на мотоциклет в ничията земя, маркираща границата между Източен и Западен Берлин близо до Берлинската стена на 7 февруари 1986 г.

"Внимание. Сега напускате Западен Берлин". Тази табела, поставена до Берлинската стена в Западен Берлин, предупреждава, че оттам започва Източен Берлин, 13 октомври 1976 г На заден план се вижда Бранденбургската врата, която се намира в източната част на града.

Група американски бойскаути гледат към ничията земя над Берлинската стена от американския сектор, близо до Чекпойнт Чарли в Западен Берлин.

На тази снимка от 1968 г., 7 години след като е издигната Берлинската стена, хора от Западен Берлин гледат към източната част на града.

Снимка, направена през юни 1968 г. на известния пропускателен пункт Чекпойнт Чарли, маркиращ границата между Източен (съветски сектор) и Западен Берлин (американски сектор).

На 9 ноември 2022 г. светът отбелязва 33-тата годишнина от падането на Берлинската стена.