Иранските служби за сигурност са отвлекли тялото на журналист от Радио Фарда (Farda), иранската служба на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (РСЕ/РС). Това съобщи Фарда в сряда.
Става дума за политическия анализатор Реза Хагигатнеджад, който почина от рак на 45-годишна възраст в берлинската болница "Шарите" на 17 октомври.
Тялото на Хагигатнеджад е било транспортирано в Иран за погребение, както е било договорено предварително с иранските власти. Според източници на Радио Фарда обаче агенти на иранските служби за сигурност, т.нар. Корпус на гвардейците на ислямската революция, са иззели тялото и са го отнесли на неизвестно място.
Роднините му казват, че са получили всички необходими разрешения, за да бъде погребан в родния си град Шираз. Тялото е откарано в Иран на 25 октомври. Според радио Фарда властите са оказали натиск върху роднините, за да се съгласят на погребение в друг град, но те са отказали. Самите власти не са коментирали случая.
Хагиатнеджад е принуден да напусне Иран след засиления натиск върху журналисти след изборите през 2008 г. Работи за РСЕ/РС от 2019 г., като през трите си години в Радио Фарда се фокусира върху корупцията в Иран, като е правил репортажи за нефтохимическата промишленост и за Корпуса на гвардейците на ислямската революция, съобщава близкоизточната агенция Мена.
Последното му съобщение в Туитър от 3 октомври е видеоклип на ученички, протестиращи в Карадж.
Журналистите дисиденти в Иран редовно стават обект на посегателства от страна на властите. Според Комитета за защита на журналистите от началото на последните протести в средата на септември са арестувани най-малко 40 журналисти. Иран е на трето място в света по брой журналисти в затворите.
През 2020 г. Техеран екзекутира журналиста Рухола Зам, който беше потърсил убежище във Франция след протестите на Зеленото движение през 2009 г. Според "Репортери без граници" той е бил отвлечен и насилствено върнат в Иран, след което е бил обвинен в шпионаж и "корупция на земята".
Протестите в Иран продължават повече от месец след смъртта на 22-годишната Махса Амини, която бeше арестувана от полицията за "неправилно" носене на хиджаб. Близките и протестиращите обвиняват полицията, че я е убила, след като е отведена за арест и изпада в кома. При репресиите по време на протестите вече са убити повече от 200 души, включително с огнестрелно оръжие.
Вижте също Най-малко 23 деца са убити в Иран по време на антиправителствените протести